Czego mogą Cię nauczyć kursy podologiczne?

Choroby stóp mogą dotknąć każdego. Nawet niemowlęta trafiają do podologa z powodu zmian wywołanych przez nieprawidłowo obcięte paznokcie. Dowiedz się czego może się nauczyć uczestnik kursów podologicznych.

Czym zajmuje się podologia?

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że podologia jest działem należącym do medycyny. Największą popularność zyskała w leczeniu chorób stóp, ale nie można zapomnieć, że zajmuje się także problemami dotyczącymi stawu skokowo-goleniowego. Podolog, aby w pełni profesjonalnie wykonywać swój zawód, powinien posiadać przynajmniej elementarną wiedzę z takich dziedzin jak: diabetologia, dermatologia, chirurgia czy technik zaopatrzenia ortopedycznego. Praca specjalisty polega na leczeniu zmian nie tylko skóry, ale również kości i stawów a w przypadku cukrzycy nawet zaburzeniami związanymi z metabolizmem. Podolog w swojej pracy wykonuje właściwie wszystko od prawidłowego skracania paznokci i masażu relaksacyjnego przez usuwanie odcisków czy haluksów poleczenie deformacji palców. Jak widać zakres jego obowiązków jest niezwykle szeroki. Wybierając się do podologa warto więc zastanowić się nad tym jak poważny mamy problem i na ile wymaga on specjalistycznej wiedzy i dodatkowych kwalifikacji.

Kursy podologiczne i ich programy

Kursów na kierunki związane z podologią jest oczywiście bardzo dużo. Różnią się między sobą nie tylko ceną, ale i zakresem szkolenia. Niektóre szkoły mogą pochwalić się w pełni profesjonalnym sprzętem, wysokiej jakości produktami używanymi podczas praktyk lub też współpracą z lekarzami. Bez względu na zakres wiedzy teoretycznej na danym kursie, wiele osób stwierdza jednoznacznie, że praktyka jest tutaj najważniejsza. Pracy szczególnie na tkankach miękkich nie da się nauczyć bez jej dotknięcia a trudno jest to przećwiczyć bez pacjentów. Teoretyczny program kursów jest zazwyczaj bardzo bogaty i rozpoczyna się oczywiście od poznania obowiązujących zasad bhp. Niektóre szkoły duży nacisk kładą również na pojęcia z zakresu anatomii, biomechaniki stóp i fizjologii skóry. Kolejne tematy zazwyczaj obejmują specjalistyczną wiedzę na temat chorób i wad stóp oraz sposobów ich leczenia.

Praca przy współpracy z lekarzami

Podolog w swoje pracy bardzo często współpracuje z lekarzami. Nie jest tajemnicą, że tylko kompleksowa pomoc przynosi największe rezultaty. Już kursy podologiczne uczą w jakich wypadkach niezbędne jest wsparcie lekarzy. W takich sytuacjach nie należy się obawiać, że nasz pacjent stwierdzi, iż nie jest pod dobrą opieką – wręcz przeciwnie poczuje się pewnie i profesjonalnie obsłużony.


Aktualności

Powiązane artykuły