Przebieg liturgii Wigilii Paschalnej w Parafii Narodzenia NMP w Żabinie – krok po kroku

Wielkanoc zaczyna się już w sobotę po zachodzie słońca. W naszej parafii liturgia rozpoczęła się o 22.00 od liturgii światła. Na zewnątrz kościoła ksiądz proboszcz Andrzej Domański poświęcił ogień, od którego następnie zapalił Paschał – wielką woskową świecę, symbolizującą zmartwychwstałego Chrystusa.

 

 

 

 

 

Na paschale wyżłobił znak krzyża, wypowiadając słowa: „Chrystus wczoraj i dziś, początek i koniec, Alfa i Omega. Do Niego należy czas i wieczność, Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków. Amen”. Na paschale umieścił również pięć ozdobnych czerwonych gwoździ, symbolizujących rany Chrystusa oraz aktualny rok.

Następnie Paschał został wniesiony do okrytej mrokiem świątyni, a wierni zapalili od niego swoje świece, przekazując sobie wzajemnie światło. Niezwykle wymowny jest widok rozszerzającej się jasności, która w końcu wypełnia cały kościół. Zwieńczeniem obrzędu światła jest uroczysta pieśń (Pochwała Paschału) – Exultet, zaczynający się od słów: „Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie! Weselcie się słudzy Boga! Niech zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo!”.

Dalsza część liturgii paschalnej to czytania przeplatane psalmami. Przypominają one całą historię zbawienia, poczynając od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, proroctwa zapowiadające Mesjasza aż do Ewangelii o Zmartwychwstaniu Jezusa. Tej nocy powraca po blisko pięćdziesięciu dniach uroczysty śpiew „Alleluja”.

Kolejny krok to poświęcenia wody, która przez cały rok będzie służyła przede wszystkim do chrztu. Wierni odnowili swoje przyrzeczenia chrzcielne wyrzekając się grzechu, szatana i wszystkiego, co prowadzi do zła oraz wyznając wiarę w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego.

Wigilia Paschalna skończyła się Eucharystią i procesją rezurekcyjną, w której poszliśmy, by oznajmić, że Chrystus zmartwychwstał i zwyciężył śmierć.


Aktualności

Powiązane artykuły

2 komentarzy do “Przebieg liturgii Wigilii Paschalnej w Parafii Narodzenia NMP w Żabinie – krok po kroku

 1. Ala

  Super. Na takiej małej wiosce może być odprawiona prawidłowa liturgia. Czemu nie ma w Gołdapi w żadnej parafii możliwości uczestniczenia w nocnej liturgii?

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. problem

  Masz problem idź do księdza

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...