Nieprawidłowe wyprzedzanie przyczyną kolizji

Do groźnie wyglądającego zdarzenia doszło w niedzielę na drodze pomiędzy Gołdapią, a Wronkami Wielkimi. W efekcie niewłaściwego wyprzedzania kierująca VW Passatem doprowadziła do kolizji. Na szczęście uczestnicy zdarzenia nie odnieśli obrażeń.

 

 

 

 

W niedzielę (15.04) ok. 5:30 dyżurny gołdapskiej jednostki policji otrzymał informację o zdarzeniu, do którego doszło na drodze pomiędzy Gołdapią, a Wronkami Wielkimi. Policjanci ustalili, że do kolizji doszło w wyniku nieprawidłowego wyprzedzania pojazdu reno Clio przez kierującą VW Passatem 20-letnią mieszkankę powiatu gołdapskiego.

Kobieta podczas podjętego manewru wyprzedzania pojazdu renault zjechała na lewy pas jezdni, gdzie aby uniknąć zderzenia z jadącym naprzeciwko samochodem zahamowała, zjechała na prawą stronę jezdni i tracąc panowanie nad pojazdem zjechała do rowu po lewej stronie drogi.

Pomimo poważnych uszkodzeń pojazdu, kierująca oraz pasażer nie odnieśli obrażeń zagrażających ich zdrowiu i życiu. Policjanci zbadali stan trzeźwości 20-latki. Badanie potwierdziło, że była trzeźwa. Kobiecie zatrzymano prawo jazdy, zostanie również ukarana mandatem i straci punkty karne.

Manewr wyprzedzania jako szczególna forma zachowania na drodze musi charakteryzować się upewnieniem kierowcy, który zamierza wyprzedzić pojazd poprzedzający, że ma:

  • odpowiednią widoczność;
  • dostateczną ilość miejsca;
  • pewność, że nie utrudnia komukolwiek ruchu;
  • pewność, że pojazd jadący za nim nie rozpoczął manewru wyprzedzania;
    oraz

pewność, że pojazd jadący przed nim nie zasygnalizował zamiaru:
– wyprzedzania,
– zmiany kierunku jazdy, np. skrętu w lewo,
– zmiany pasa ruchu.
Co więcej, kierowca zamierzający rozpocząć manewr wyprzedzania ma obowiązek zachować szczególną ostrożność podczas jego wykonywania.


Aktualności

Powiązane artykuły