Dzień Ziemi powinien być codziennie

W Szkole Podstawowej nr 5 im. Noblistów Polskich w sposób szczególny obchodzono to święto. W dniach 18-21 kwietnia nasi najmłodsi uczniowie (klasy 0,1) aktywnie włączyli się do świętowania Dnia Ziemi. 18 kwietnia dzieci obejrzały prezentację pod tytułem ,,Ziemia – nasz dom”, podczas której dowiedziały się, jakie nasza planeta ma dla nas dary oraz co ją zatruwa i niszczy. Utrwaliły pojęcie recyklingu.

 

 

 

 

 

 

 

19 kwietnia uczniowie w grupach przygotowali ekologiczne plakaty. Umieścili na nich własnoręcznie wykonane kolorowanki, wiersze oraz hasła. Wszystkie prace były piękne.  20 kwietnia poszliśmy posprzątać plac zabaw przy ul. Wojska Polskiego.

Nasze działania zakończyły się 21 kwietnia udziałem w VII plenerowej imprezie prozdrowotnej ,,Więcej ruchu – więcej zdrowia” zorganizowanej przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gołdapi w Lesie Kumiecie.

Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi (Dzień Ziemi) obchodzony jest 22 kwietnia w 192 krajach na świecie. Tegorocznym hasłem kampanii jest walka z zanieczyszczeniami, plastikowymi odpadami. Rocznie mieszkaniec Europy i Ameryki Płn. generuje ok. 100 kg śmieci z plastiku. Zanieczyszczenia z tworzyw sztucznych zatruwają nasze oceany i lądy, szkodzą życiu morskiemu i wpływają na nasze zdrowie. Przyroda to nieodłączny element naszego codziennego życia, więc dbanie o nią jest naszym obowiązkiem. Od najmłodszych lat powinniśmy uczyć dzieci zasad recyklingu oraz kształtować postawę ekologiczną. Nasza Zielona Planeta potrzebuje naszej pomocy codziennie, a nie tylko od święta.

Od początku roku szkolnego nasza społeczność uczniowska bierze udział w zbiórce nakrętek oraz zużytych baterii. Zgłosiliśmy się do ,,Ogólnopolskiego Konkursu Zbiórki Zużytych Baterii – REBA”. Już po raz trzeci przekazaliśmy nakrętki do Ośrodka Pomocy Społecznej w Gołdapi. Chętnie bierzemy udział w różnorodnych akcjach i programach promujących zdrowy styl życia (np. ,,Program dla szkół”, ,,Czyste powietrze wokół nas”, ,,Sprzątanie Świata”).

Barbara Hornostaj

 

Powiązane artykuły