Wyjątkowy Dzień Kobiet w SP3

8 marca społeczność naszej szkoły przyłączyła się do niezwykle ważnej inicjatywy Polskiej Akcji Humanitarnej. Akcja  ta polegała na tym, by świętować ważne wydarzenia w wyjątkowy sposób – zorganizować tego dnia zbiórkę pieniędzy na rzecz PAH i włączyć w to uczniów, lokalną społeczność, rodzinę, znajomych itd.

 

 

 

 

W naszej szkole postanowiliśmy przeprowadzić akcję charytatywną z okazji Dnia Kobiet. Inicjatorka wydarzenia była Jolanta Pańczuk, a odbyło się ono pod hasłem: ,,O kobietach pamiętamy i dla innych pomagamy’’. Chodziło nam o pomoc mieszkankom Afryki, które zmagają się z trudną sytuacją bytowa i społeczną.

W prezentacjach szczególny nacisk położyliśmy na brak respektowania praw kobiet w tym kraju. Są one pozbawione dzieciństwa, w bardzo młodym wieku zmuszne są do małżenstwa i założenia rodziny oraz do pracy. Podlegają przemocy fizycznej i psychicznej. Naszą skromną inicjatywą chcieliśmy wesprzeć ich prawo do godnego życia.

Jednym z ważnych punktów wydarzenia było uświadomienie trudnej sytuacji Afrykanek. Pani Danuta Ganuszko  przygotowała plakaty informacyjne, które stały się punktem wyjścia do rozmów na temat tego problemu. Uczniowie ze Szkolnego Wolontariatu za pomocą różnych technik i materiałów przygotowali kwiaty, które zostały sprzedane na szkolnym kiermaszu (dziękujemy za zaangażowanie wychowawczyniom) cały dochód  ze sprzedaży został przekazany na konto Polskiej Akcji Humanitarnej.

Zaangażowanie uczniów w pomoc innym ludziom jest dla nas powodem do dumy. Dzięki  tego typu inicjatywom maja oni okazję do pogłębienia empatii oraz uczenia innych altruizmu. Mamy nadzieję, że nasze działania staną się inspiracja dla wszystkich.

Beata Galińska

 


Aktualności

Powiązane artykuły