Pierwszy taki „mega-transport” z produktem wykonanym w Gołdapi

Były już co prawda „mega-transporty” kierowane do Gołdapi, natomiast do środy 7 marca nie wywożono z naszego miasta tak ogromnych elementów tu wyprodukowanych, jakim okazał się rotor o długości 24 metrów i średnicy 4 metrów. Pierwszą okazała się firma „Comaxel” działająca między innymi w gołdapskiej podstrefie SSSE od 2013 roku.

 

 

 

 

 

Do transportu potrzebna była nie tylko specjalnie dostosowana naczepa ciężarówki ale dodatkowo do załadunku specjalne dźwigi. Wyprowadzenie rotora z hali i załadowanie na naczepę wymagało jubilerskiej precyzji. Zaś celem podróży okazała się Finlandia – konkretnie firma Viking Line obsługująca między innymi przewozy pasażerskie na Bałtyku.

Produkt gołdapskiej firmy „Comaxel” będzie stanowił jeden z pionowych elementów jednego z promów „Viking Line”.

Rotor-żagiel po zamontowaniu zmniejszy zużycie oleju o 3 000 – 3 500 kg na dzień. Maksymalna prędkość obrotowa wynosi więcej niż 300 obrotów/min. Waży tylko 7 ton, ponieważ jest wykonany z włókna węglowego. Produkcja rotora o wymiarach 24 metry i o średnicy 4 metry tak precyzyjnie wykonanego  co do jednego milimetra  zajmuje około 4 000 godzin.

„Comaxel” w duże mierze zajmuje się produkcją elementów unikalnych i niełatwych w transporcie. Natomiast transport odbywał się nocą i w tym aspekcie bardzo przydatna okazała się gołdapska obwodnica.

 

Powiązane artykuły