Obróbka metali – metody działania


Prasa krawędziowa CNC

Gdy chcemy uzyskać metalowe elementy o odpowiednich właściwościach i parametrach, trzeba tu zwrócić uwagę na metody obróbki. Przygotowaliśmy konkretny spis, który przedstawia te najważniejsze, najbardziej powszechne metody.

Obróbka skrawaniem

frezowanie to metoda, która oparta jest o pracę frezarki, element roboczy opiera się tu o ruch obrotowy nad powierzchnią poddawaną obróbce. Kierunek przesuwania przedmiotu i kierunek obrotu ostrza określa typ frezowania. Mamy frezowanie współbrzeżne – każdy ruch przeprowadzany w tym samym kierunku. Możliwe jest też frezowanie przeciwbrzeżne, gdzie ruch przedmiotu jest przeciwny do ruchu obrotu ostrza. Do orbórki skrawaniem ważne jest aby zastosować odpowiednie narzędzia skrawające – https://www.ebmia.pl/narzedzia-skrawajace-c-1805_1349.html

Toczenie

Tutaj mamy obróbkę zewnętrzną i wewnętrzną przedmiotów. Kształt brył obrotowych, walców i stożków. Tu cała obróbka polega na wprawieniu przedmiotu w ruch obrotowy. Ścinanie odbywa się nożem tokarskim lub wiertłem. Urządzeniem do toczenia jest tokarka.

Plastyczna obróbka

Metoda obróbki plastycznej to taka, która nie powoduje strat w materiale. Obrabiany przedmiot posiada dokładnie tę samą masę przed oraz po obróbce. Tu chodzi o wywarcie odpowiedniego nacisku na dany przedmiot, co powoduje zmianę kształtu. Najpopularniejsze metody obróbki plastycznej to:
– walcowanie – wykonuje się je na walcarniach. To urządzenia z walcami, tarczami lub rolkami, które zgniatają konkretny metalowy element. To pozwala uzyskać przedmiotowi odpowiednią grubość.

– tłoczenie – wykorzystywane prasy mechaniczne i hydrauliczne z głowicami – czyli tłocznikami albo stemplami. Ta metoda formuje płaską blachę w odpowiedni kształt, na przykład nadając wklęsłość. Nie zmienia to zasadniczo jej grubości.

Wiercenie

Opiera się o wykonywanie otworów w materiale. Otwory przeważnie wykonuje się ostrzem spiralnym o przekroju okrągłym. Są też specjalne wiertła, które pozwalają uzyskać wielokątne otwory.

Dłutowanie

Ta metoda nadaje odpowiednią formę przedmiotom o kształcie nieobrotowym, takim jak krzywki czy koła zębate.

Artykuł dostarczył sklep techniczno-narzędziowy EBMiA.pl sprzedający różnego typu silniki elektryczne – https://www.ebmia.pl/silniki-elektryczne-c-1450.html


Porady

Powiązane artykuły