Gdy wróciliśmy, czekał na nas termos z gorącą herbatą

We wtorek 6 marca uczniowie z klas IIIe i IIId z gołdapskiej „Trójki” wraz z wychowawczyniami, Beatą Galińską i Beatą Jusińską, uczestniczyli w kuligu zorganizowanym na terenie Lasu Kumiecie. Zanim rozpoczęła się sanna, przemiłe panie pracujące w nadleśnictwie przeprowadziły zajęcia w terenie pod hasłem „Tropy zwierząt na śniegu”.

 

 

 

 

 

Dzieci przypomniały sobie o zwierzętach, które przesypiają zimę, ale najbardziej skupiły się na tych, które podczas mrozów potrzebują naszej pomocy. Gdy spadnie śnieg, mają problem ze znalezieniem pożywienia i dlatego tak ważne jest dokarmianie ich.

Uczniowie oglądali w specjalnym atlasie ryciny przedstawiające mieszkańców lasu, a następnie przyglądali się odlewom ich śladów. Wiele radości sprawiło dzieciom odciskanie tropów na śniegu. Bawiły się też w odnajdywanie tropów i określanie, do którego zwierzęcia one należą. Podczas tych zadań uczniowie mieli okazję wysłuchania wielu opowieści o świecie przyrody. Potem była kolej na zimowe zabawy – lepienie bałwana, orły na śniegu czy bieganie w zaspach.

Po zajęciach przyszedł czas na kulig. Gdy wszyscy usadowili się wygodnie na saniach, konie ruszyły, a dzieci zaśpiewały „zimową” piosenkę. Pogoda tego dnia szczególnie dopisała. Pomimo leżącego śniegu, delektowaliśmy się promieniami słońca. Po półgodzinnej przejażdżce wszyscy zdążyli zgłodnieć. Gdy wróciliśmy, czekał na nas termos z gorącą herbatą oraz to, co lubimy najbardziej – pieczenie kiełbasek przy ognisku.

Wszyscy uwielbiamy takie zajęcia, podczas których jest mnóstwo zabawy, ale też można nauczyć się wielu pożytecznych rzeczy. Każdego roku chętnie odwiedzamy las i dziękujemy wszystkim, którzy pomagają nam w organizacji tych wycieczek. W tym roku szczególnie wdzięczni jesteśmy również panu Krzysztofowi Jurewiczowi, z którego inicjatywy został sfinansowany przejazd autokarem.

Beata Galińska


Aktualności

Powiązane artykuły