Zapnij pasy!

Gołdapscy policjanci podczas spotkań z maluchami w ramach akcji ASY zawsze zapinają PASY namawiają, by to właśnie dzieci przypominały rodzicom o zapinaniu pasów bezpieczeństwa. Prawidłowo zapięty pasy bezpieczeństwa podczas zderzenia chroniły nas przed urazami i potrafiły uchronić życie.

 

 

 

 

Gołdapscy policjanci w ramach działań ASY zawsze zapinają PASY odwiedzają w szkołach dzieci, z którymi rozmawiają jak należy prawidłowo przechodzić przez jezdnię, którą stroną drogi się poruszać, gdy nie ma chodnika i dlaczego tak ważne jest, aby zapinać pasy bezpieczeństwa. Dzieci składają obietnicę, że będą przestrzegać zasad ruchu drogowego jak również będą dyscyplinowały dorosłych gdy zdarzy się im np. zapomnieć zapiąć pasy bezpieczeństwa.

Przypominamy!!!

Prawidłowe zapięcie pasów oznacza, że pas nie jest skręcony, ma właściwy naciąg, jego część obojczykowa znajduje się możliwie blisko szyi, ale bezpośrednio się z nią nie styka, pas biodrowy powinien opinać biodra jak najniżej w stosunku do brzucha. Pas działa tym skuteczniej, im ściślej opasuje chronioną osobę. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że w trakcie wypadku na osoby znajdujące się w pojeździe działają duże siły, jeden pasażer, który nie ma zapiętych pasów może swoim w ciałem dokonać poważnych urazów u pozostałych prawidłowo zapiętych pasażerów.

Pamiętajmy również, że pasy bezpieczeństwa mogą ulec różnym uszkodzeniom mechanicznym. Do najczęstszych dochodzi przy mechanizmie blokującym i rozwijającym. Po każdym poważniejszym wypadku, a także w każdym innym przypadku, gdy pasy nie funkcjonują w sposób idealny muszą być wymienione na  nowe.

Zapinanie pasów bezpieczeństwa należy do obowiązku zarówno kierowcy jak i  wszystkich pasażerów, z wyłączeniem:

  • osoby mającej orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów;
  • kobiety o widocznej ciąży;
  • kierującego taksówką podczas przewożenia pasażera;
  • instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania;
  • funkcjonariuszy podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej;
  • funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu podczas wykonywania czynności służbowych;
  • zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej;
  • konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych;
  • osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim.

Nie zapinasz pasów dla policji, tylko dla samego siebie i swoich bliskich.


Aktualności

Powiązane artykuły