Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

W poniedziałek 12 lutego w Gminnej Bibliotece Publiczne w Baniach Mazurskich spotkaliśmy się z naszymi klubowiczkami. Tematem rozmów była książka najbardziej znanego na świecie chińskiego pisarza Mo Yana pt. „Bum!”. Mo Yan jest mistrzem ukrytych aluzji oraz autorem opowiadającym przejmujące i pełne znaczenia historie.

 

 

 

 

 

Ta zarazem śmieszna i okrutna powieść nie tylko nie daje jednoznacznych odpowiedzi na pytania, które stawia, ale pozostaje otwarta na wiele, wręcz sprzecznych ze sobą interpretacji.

„Luo Xiaotong, główny bohater, jest nowicjuszem w klasztorze. Opowiada staremu mnichowi o swoim okrutnym dzieciństwie i traumatycznym okresie dorastania. Według niego światem rządzą chciwość, seks i władza. Właśnie tego nauczył się w swojej trudnej młodości, zwłaszcza obserwując właściciela ziemskiego i kochanka swojej matki Lao Lana, który bezlitośnie wyzyskiwał mieszkańców wioski dzięki wprowadzeniu monopolu na produkcję mięsa. Od tej pory mięso nieodłącznie kojarzy się małemu Luo z władzą i pożądaniem, zaś wszystkie stworzenia zamieszkujące Ziemię dzielą się dla niego na dwie kategorie – potężnych mięsożerców i tych, którzy sami są mięsem i pozwalają się zjadać…”.


Aktualności

Powiązane artykuły