Kiedy możliwy jest zwrot podatku z Norwegii?

Norwegia od wielu lat stanowi popularną destynację zarobkową wśród Polaków. Nic w tym dziwnego, państwo to oferuje możliwości zawodowe, które w wielu przypadkach są niemożliwe do osiągnięcia w naszym kraju. Jeśli i Ty zdecydowałeś się na wyjazd do Skandynawii, to z pewnością wiesz już, że ciąży na Tobie obowiązek corocznego dokonywania rozliczenia podatkowego. Choć wszelkie formalności mogą być niezwykle czasochłonne i skomplikowane, to jak się okazuje – opłaca się zebrać odpowiednią dokumentację i złożyć ją w terminie, ponieważ daje Ci to możliwość ubiegania się o odzyskanie nadpłaconych składek na rzecz podatku dochodowego. Kiedy możesz starać się o zwrot podatku z Norwegii? Ile czeka się na jego przyznanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszym artykule. Miłej lektury!

Kiedy można ubiegać się o zwrot podatku z Norwegii?

Aby móc ubiegać się o uzyskanie zwrotu nadpłaconych składek, konieczne jest rozliczenie się z norweskim urzędem skarbowym. Oczywiście dotyczy to wyłącznie pracowników, posiadających legalne zatrudnienie. W przypadku niezłożenia deklaracji norweski urząd skarbowy dokonuje automatycznego rozliczenia, czego efektem są o wiele niższe ulgi niż wtedy, kiedy osobiście ubiegałbyś się o zwrot podatku z Norwegii. Jedną z istotnych kwestii, o których należy pamiętać, jest fakt, że w przypadku jakichkolwiek błędów lub niepełnych informacji we wstępnym zeznaniu podatkowym automatyczne rozliczenie może skutkować nałożeniem na pracownika karnego podatku.

Jak w takim razie wygląda rozliczenie podatkowe? Na przełomie marca i kwietnia pracownicy otrzymują od norweskiego urzędu skarbowego specjalnie przygotowaną deklarację o nazwie Selvangivelse/Tax Return, którą należy właściwie wypełnić, a następnie odesłać pod wskazany w dokumencie adres do końca kwietnia. W przypadku elektronicznego rozliczenia termin złożenia deklaracji wydłuża się aż do końca maja.

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, pracownicy nie muszą składać zeznania podatkowego, jednak należy wtedy liczyć się z o wiele niższymi kwotami, które zostaną im zwrócone. Jednak istnieje możliwość odwołania się od decyzji norweskiego urzędu skarbowego aż do 10 lat wstecz. Procedura ta jest czasochłonna, dlatego też specjaliści zachęcają do corocznego dokonywania rozliczenia, nawet wtedy, kiedy nie ubiegasz się o zwrot podatku z Norwegii.

Kiedy zostaje wypłacony zwrot podatku z Norwegii?

Zacznijmy od podstawowych dokumentów, których będziesz potrzebować, kiedy zdecydujesz się ubiegać o zwrot podatku z Norwegii. Niezbędne będą:

  • roczne zestawienie dochodów za wybrany rok podatkowy, przedstawiające sumę przychodów, które zostały osiągnięte przez pracownika na terenie Norwegii, oraz wysokość zaliczki odprowadzonej na poczet podatku dochodowego,
  • Skattemelding/Tax, czyli formularz, który zostaje wysłany przez norweski urząd skarbowy, będący wstępnym rozliczeniem podatkowym,
  • kod PIN do systemu Altinn/MinID.

Kiedy w takim razie możesz spodziewać się zwrotu podatku z Norwegii? Należna Ci kwota powinna zostać wypłacona w ciągu 6 tygodni od wydania decyzji podatkowej. Wydawanie wyników rozliczeń rozpoczyna się pod koniec czerwca i kończy w połowie października. Pracownicy, którzy dokonują zeznania drogą elektroniczną, mogą liczyć na szybsze otrzymanie decyzji, niż osoby składające zeznanie w formie papierowej.

Dokonywanie corocznego rozliczenia może być czasochłonne i często sprawiać kłopoty, w szczególności w sytuacji, kiedy ubiegasz się o zwrot podatku. Aby zagwarantować sobie jego satysfakcjonującą wysokość, warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy nie tylko doskonale znają się na tym, co robią, ale także bardzo często korzystają z profesjonalnego oprogramowania, umożliwiającego bezbłędne dokonywanie rozliczeń. Jeśli jesteś ciekaw wysokości kwoty, którą mógłbyś otrzymać, zachęcamy do skorzystania z narzędzia obliczającego zwrot podatku z Norwegii o nazwie kalkulator. Znajdziesz go np. na stronie internetowej firmy EU Service.


Porady

Powiązane artykuły