Bezpieczeństwo najważniejsze – Dzień Bezpiecznego Internetu

Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich włączyła się do akcji Dnia Bezpiecznego Internetu obchodzonego w 2018 r. pod hasłem „tworzymy kulturę szacunku w sieci”. 20 lutego zorganizowaliśmy spotkanie uczniów klas IVa, IVb, Va, Vb z Szkoły Podstawowej w Baniach Mazurskich z asp. sztab. Martą Andruczyk.

 

 

 

 

Uczniowie na zajęciach dowiedzieli się, że jako użytkownik Internetu musi zwrócić uwagę na bezpieczeństwo i odpowiedzialność za swoje działania w sieci. Pani Marta kilkakrotnie powtarzała, że nie wolno podawać za wiele danych na swój temat oraz że nie można ufać osobom znanym wyłącznie z Internetu. Uczestnicy zajęć wzięli aktywny udział w krótkiej inscenizacji przedstawiającej zachowanie się ciała ludzkiego w samochodzie, które nie było przypięte pasami bezpieczeństwa podczas wypadku. Na zakończenie spotkania zostały wyświetlone bajki edukacyjne pt. „Owce w sieci”.

DBI obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu „Safer Internet”. Głównym partnerem DBI 2011 jest Fundacja Orange. Główną ideą narodowych obchodów DBI jest inicjowanie lokalnych działań, w ramach których dzieci, młodzież i nauczyciele aktywnie angażują się w prace nad projektami poświęconymi bezpieczeństwu w Sieci. Z okazji DBI organizowane są w całej Polsce zajęcia edukacyjne, happeningi, kampanie informacyjne, konkursy i inne akcje, które trwają przez cały miesiąc luty.


Aktualności

Powiązane artykuły