Z Urzędu Miejskiego: Teleopieka w Gminie Gołdap

Gołdap otrzymała od Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego dotację w wysokości 7 405 zł na uruchomienie teleopieki. Obejmie ona seniorów mieszkających na terenie gminy. Przez najbliższe miesiące pilotażowy system teleopieki będzie testowany na terenie całego województwa. Jeśli się sprawdzi, jego funkcjonowanie zostanie przedłużone na kolejne lata.

 

 

 

 

 

Uruchamiany w wybranych gminach pilotażowy system zapewni nowoczesną formę sprawowania opieki nad samotnymi osobami starszymi i chorymi. Senior zakwalifikowany do testowania systemu otrzyma brelok, wisiorek lub opaskę na nadgarstek, zaopatrzoną w przycisk SOS. Po jego naciśnięciu odpowiednia informacja zostanie automatycznie przekazana do pracownika systemu. Konsultant w oparciu o posiadaną wiedzę medyczną i wiadomości o stanie alarmującego, może spróbować skontaktować się z wzywającym pomocy, powiadomić osoby wcześniej wskazane do kontaktu lub od razu przekazać informację do odpowiednich służb ratunkowych. System wymaga podłączenia do sieci telefonicznej za pośrednictwem aktywnego numeru komórkowego lub stacjonarnego.

– Przez najbliższy rok teleopieką obejmiemy 20 osób – mówi Iwona Wasilewska, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Gołdapi. – System zostanie uruchomiony w ciągu najbliższych tygodni. Teleopieka domowa nie zastępuje tradycyjnych metod opieki nad osobami starszym. Może natomiast skutecznie i efektywnie je uzupełniać. Zwiększa poczucie bezpieczeństwa i pozytywnie wpływa na samodzielność osoby starszej. Nasze społeczeństwo starzeje się. Burmistrz Gołdapi Tomasz Luto dostrzega ten problem i szuka rozwiązań, by zapewnić seniorom realną, dostępna i powszechną opiekę.


Aktualności

Powiązane artykuły