Region: Sprawdzamy miejsca przebywania bezdomnych. Pomóż nam dotrzeć do potrzebujących pomocy

Temperatura na zewnątrz – zarówno w nocy jak i w dzień – waha się w okolicach zera i coraz śmielej spada jeszcze niżej. Takie ochłodzenie może być szczególnie niebezpieczne dla osób bezdomnych. Dlatego policjanci – a szczególnie ci pracujący jako dzielnicowi – sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać takie osoby i oferują skorzystanie z noclegowni. Pomóc im w tym może każdy, kto ma wiedzę o osobie potrzebującej pomocy.

 

 

 

Policja podejmuje wzmożone działania prewencyjne zmierzające do udzielania pomocy każdemu, kto jej potrzebuje. Naszym obowiązkiem jest przeciwdziałanie tragicznym zdarzeniom, jakim są m.in. śmiertelne wychłodzenia. Dlatego w okresie zimowym funkcjonariusze patrolują miejsca, w których często przebywają bezdomni. Z uwagi na to, że w ostatnim czasie temperatury spadły poniżej zera policjanci zintensyfikowali swoje działania. Sprawdzają miejsca przebywania bezdomnych, proponując im pobyt w noclegowni.

 

Funkcjonariusze nie są jednak w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy. Dlatego zwracamy się z prośbą o informowanie ośrodków pomocy społecznej o osobach bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy. Nie przechodźmy obojętnie obok człowieka, któremu grozi śmiertelne wychłodzenie. Skuteczność naszych działań, uzależniona jest także od Państwa aktywności, zatem apelujemy do wszystkich o informowanie policji lub instytucji pomocowych o osobach, które takiej pomocy potrzebują.

 

 

W okresie zimowym policjanci prowadzą wzmożone działania mające na celu ratowanie życia i zdrowia osób narażonych na działanie niskich temperatur powietrza. Sprawdzają miejsca, gdzie schronienia mogą szukać bezdomni. Są to najczęściej pustostany, ogródki działkowe, altanki i piwnice. Często miejsca te grożą zawaleniem. Sposób ogrzewania tych pomieszczeń przez bezdomnych również niesie zagrożenie i niejednokrotnie prowadzi do pożaru. Podczas rozmów z osobami bezdomnymi policjanci przekazują wykaz miejsc noclegowych i zachęcają do schronienia się w nich w czasie zimy. Bezdomnym przekazywana jest również informacja o placówkach, które zapewniają pomoc medyczną, wydają ciepłe posiłki, bony żywnościowe, odzież i oferują możliwość skorzystania z kąpieli. Podczas podejmowanych interwencji, funkcjonariusze odwożą potrzebujących do schroniska, do izb wytrzeźwień, także do policyjnych pomieszczeń dla osób zatrzymanych, gdyż często są to osoby nietrzeźwe, które na mrozie siedzą w parkach, na przystankach komunikacji miejskiej, lub w innych miejscach. Działający w ich organizmie alkohol sprawia, że nie czują one zimna i dlatego są narażeni na śmierć. O osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą być narażone na wychłodzenie organizmu policjanci informują pracowników socjalnych.

 

By dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy konieczne jest zaangażowanie nie tylko przedstawicieli służb, ale każdego człowieka. Dlatego apelujemy, by na bieżąco przekazywać sygnały o dostrzeżonych zagrożeniach i informować służby porządkowe o osobach leżących na mrozie, przebywających w okolicach dworców, siedzących dłuższy czas na ławkach w parkach, czy też zamieszkujących pustostany, kanały ciepłownicze itp. Nie bądźmy obojętni dla tych osób, być może nasza właściwa reakcja przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie.

 

Red. KPP Gołdap


Aktualności

Powiązane artykuły

3 komentarzy do “Region: Sprawdzamy miejsca przebywania bezdomnych. Pomóż nam dotrzeć do potrzebujących pomocy

 1. kojot

  W końcu nadszedł czas pochwalenia się dorobkiem poprzedników z Peło i rozdać informację o portalach dla bezdomnych, za setki tysięcy zł. O organizowania specjalnych imprez towarzyszących oddaniu witryn do użytku nie wspomnę.
  „Całą Polskę obiegła informacja o stworzeniu przez nasze państwo specjalnego portalu dla bezdomnych, który ma pomagać odnaleźć się im w otaczającym ich świecie. 3,3 milionów złotych wydanych na stronę internetową dla osób, które nie mają w większości możliwości skorzystania z niego – bo przecież nie mamy pewności, że ktoś jednak z tego nie skorzysta – pokazuje poziom abstrakcji w jakiej żyją rządzący i administrujący naszym państwem. „

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. J

  Ja nawet nie wiem o czym mowa. Jakie „portale dla bezdomnych”? Niby jak bezdomni mają z takiego portalu korzystać? Gdzie? W jaki sposób?

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Renata

   „Projekt Emp@tia kosztował 45 mln zł (w latach 2009-2013). 6,8 mln zł (15 proc.) pochodziło z budżetu państwa, pozostałe 38,2 mln zł (85 proc.) to środki europejskie. Ta inwestycja – przekonuje resort pracy – pozwoli zaoszczędzić 71,3 mln zł do końca 2016 roku, m.in. na dotychczasowych kosztach obsługi wniosków.” https://wpolityce.pl/polityka/188753-50-milionow-zlotych-na-portal-dla-bezdomnych-czy-sprawa-zajmie-sie-najwyzsza-izba-kontroli-to-kpina-ze-strony-rzadu

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...