Nie tylko malarstwo, ceramika i… Czyli pasje Lidii Liszewskiej

Bardzo lubię takie zjawiska artystyczne (w tym literackie), które mają swój początek w naszym lokalnym-gołdapskim kręgu i które potem zaskakują poziomem nie gorszym od wielu podobnych, funkcjonujących na forum ogólnopolskim. Do takich odkryć zaliczam między innymi solową płytę nagraną przez Lidię Liszewską z podgołdapskiego Janowa.

 

 

 

Zanim jednak o płycie… Lidia zaskoczyła nie tylko w tej dziedzinie. Dała już się poznać zainteresowanym jako autorka prac malarskich na jedwabiu. Ma uprawnienia do prowadzenia zajęć z malowania również na innych tkaninach. Jej prace na płótnie to niekoniecznie malarstwo typowo dekoracyjne, bowiem już tu daje się zauważyć inklinacje w kierunku ilustracji książek dla dzieci.

Pokazała to w książce „Malinowa opowieść” opatrzonej nie tylko koronkowymi ilustracjami swojego autorstwa ale również wypisaną ręcznie stroną tytułową. Książka godna jest polecenia i to nie tylko dzieciom. Treść (autorką jest również Lidia Liszewska) jest ciepła i optymistyczna, całość napisana z prozatorskim słuchem.

Autorka „Malinowej opowieści” pochodzi z Bełchatowa. Tam występowała między innymi w chórze „Bełchatów Gospel Singers”, który koncertował w kraju i za granicą. Grupa nagrała trzy płyty z udziałem muzyków już znanych w polskim nurcie jazzowym.

Przed sześcioma laty wraz z mężem osiedlili się w Janowie, w pobliżu Pięknej Góry. Tu Lidia zaczęła realizować inne pasje, również w dziedzinie ceramiki. Jako instruktor ceramiki dla dzieci i dorosłych na miejscu prowadzi warsztaty z tej dziedziny.

Natomiast wspomniana płyta nagrana została w latach 2010 – 2012 w jednym z warszawskich studiów. Tytuł „List do Pana M.”. Są to piosenki z pogranicza popu, soulu i jazzu. Myślę że mogą sprawić niemałą przyjemność miłośnikom wokalistyki lub stylu Ewy Bem i Anny Marii Jopek. Na płycie znajduje się jedenaście nastrojowych utworów, w tym dwa instrumentalne. Dwa utwory udostępniamy w załączonych plikach mp3, drugi z Youtube.

 

Lidii Liszewskiej (również autorce tekstów) towarzyszą muzycy znani już z wielu jazzowych formacji nie tylko sesyjnych. Kompozytorem i aranżerem utworów jest Jerzy Kossacz (gra tu na fortepianie). Na pozostałych instrumentach grają: Miron Łączyński (gitara basowa), Kenn Scardina (gitara klasyczna), Chris Aiken (perkusja), Marek Zebura (flet), Mariusz Bogdanowicz (kontrabas), Mariusz „Fazee” Mielczarek (saksofon). Realizatorem nagrań jest Chris Aikeen, mix i mastering wykonał Remigiusz Kossacz.

Niebawem, bo na przełomie lutego i marca, za sprawą Lidii Liszewskiej czeka nas kolejna twórcza niespodzianka, tym razem naprawdę o zasięgu ogólnopolskim. Ale nie możemy uprzedzać faktów…

 

 

Zdjęcia pochodzą z bloga Lidii Liszewskiej:

http://janiolowie.blogspot.com/

 

Powiązane artykuły