Z Urzędu Miejskiego: Trwają przygotowania do podjęcia rozmów z Ministrem Infrastruktury i Budownictwa w sprawie kolei

Burmistrz Gołdapi Tomasz Luto podejmuje starania by przywrócić połączenie kolejowe na trasie nr 41 Gołdap – Ełk. Ostatnie pociągi kursowały w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Połączenie zlikwidowano po prawie 140 latach funkcjonowania.

 

 

 

 

Programy finansowane z Unii Europejskiej oraz założenia rządowe kładą mocny nacisk na modernizację i rozwój połączeń kolejowych. W tym swej szansy upatruje gołdapski samorząd. Trwają przygotowania do podjęcia rozmów z Ministrem Infrastruktury i Budownictwa.

Transport kolejowy generuje mniejsze obciążenia dla środowiska i zagrożenia dla osób postronnych niż samochody ciężarowe i autobusy. Przywrócenie połączenia szynowego będzie pozytywnym impulsem dla rozwoju potencjału gospodarczego i turystycznego Gołdapi, szczególnie w kontekście budowy transeuropejskiego korytarza transportowego. Rail Baltica, która ma być jego częścią będzie przebiegać przez Ełk lub jego okolice. Komfortowa podróż koleją z Gołdapi do Warszawy mogłaby w najbliższych latach trwać mniej niż 4 godziny.


Aktualności

Powiązane artykuły

4 komentarzy do “Z Urzędu Miejskiego: Trwają przygotowania do podjęcia rozmów z Ministrem Infrastruktury i Budownictwa w sprawie kolei

 1. Monika

  Poprzedni burmistrz wydał tysiące zł na lotnisko w Botkunach, obecny reaktywuje kolej. Panie Luto apeluję do pana zanim wyda moje pieniądze sprawdzić ile osób przemieszcza się bardziej mobilnymi środkami komunikacji. O ile wiadomo tańszy PKS zlikwidował ostatnio kilkadziesiąt nieopłacalnych lini a pan postanowił wozić powietrze pociągiem droższym w utrzymaniu i eksploatacji pociągiem ? http://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/podwyzka-oplat-na-dworcu-pks-w-olsztynie-o-400-sytuacja-bez-precedensu-56769.html; http://www.suwalki.info/informacje-21947-Suwalski_PKS_odwoluje_coraz_wiecej_polaczen.html

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Monter

   Możesz Monika napisać, jakie to tysiące i na co konkretnie w temacie „lotnisko w Botkunach” (przypominam – takowe nie istnieje!) wydał poprzedni burmistrz ?

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 2. Kazik

  Korzystając z okazji Panie Burmistrzu zwracam się do Pan z prośbą aby Pan nie wydawał, między innymi moich pieniędzy, na swoją prywatną propagandowo wyborczą gazetkę, a do tego nie opłacał Pan z moich podatków kolportarzu przez pocztę tej gazetki. Po prosty sobie tego nie życzę jako podatnik.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Ryszard

   Kazik, masz na myśli gazetkę z poprzedniego tygodnia? Samorządową?

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...