Uczniowie SP3 na tropach folkloru

Uczniowie klas III e i III d wraz z wychowawczyniami Beatą Galińską i Beatą Jusińską odwiedzili Gminne Centrum Kultury w Dubeninkach. Celem wycieczki było poznanie elementów tradycji naszego regionu. Wyjazd został zorganizowany w ramach obchodów szkolnych mikołajek.

 

 

 

 

Pracownicy GCK przygotowali dla nas wiele atrakcji. Zajęcia odbywały się na zmianę w dwóch grupach. Gdy uczniowie jednej klasy wykonywali prace plastyczne, reszta dzieci zwiedzała miejscową galerię rękodzieła. Uczniowie podziwiali tam wyroby uczestników warsztatów plastyczno-rękodzielniczych, w tym: robótki na drutach, hafty i koronki. Mieli okazję obejrzeć pamiątki z dawnych czasów: tarę do prania, bojkę do ubijania śmietany na masło, szmaciane chodniki, stare żelazko ogrzewane węglem, ręcznie rzeźbione drewniane figurki czy przedmioty wyplatane z gałązek brzozy.

Nie lada atrakcją było przyglądanie się pracy na krosnach, a później próba samodzielnego tkania. Dzieci z entuzjazmem poznawały również tajniki kowalstwa artystycznego – podziwiały ręcznie wykute: miecze, noże, lampy i świeczniki. Na pamiątkę mile spędzonych chwil zabrały do domów swoje prace plastyczne. Były to koszyczki wykonane techniką quillingu i gwiazdy stworzone za pomocą papierowej wikliny.

Taka wycieczka dla nas wspaniała lekcja na temat folkloru. Dzieci bawiły się znakomicie i poznawały jednocześnie kawałek historii naszego regionu. Dziękujemy organizatorom za ciekawie przygotowane zajęcia i mamy nadzieję na kolejne spotkania.

Beata Galińska


Aktualności

Powiązane artykuły