Kampania „Biała wstążka”

25 listopada tego roku rozpoczęła się największa na świecie akcja „Biała wstążka”, będąca symbolem sprzeciwu dotyczącego przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet. Jest prowadzona w ponad 55 krajach i trwa przez 16 dni. Jak co roku aktywnie uczestniczą w niej policjanci z Gołdapi. W tym roku kampania prowadzona jest w ramach II edycji projektu „DOM, czyli dzielnicowy oddany mieszkańcom”.

 

 

We wtorek (28.11) przed południem w Starostwie Powiatowym w Gołdapi zainaugurowana została kampania społeczna „Biała wstążka”. To największa międzynarodowa kampania sprzeciwiająca się przemocy wobec kobiet. Przez 16 dni trwania kampanii w Gołdapi nie zabrakło m.in. pogadanek na temat przemocy w szkołach, odbyły się również dni otwarte w Ośrodku Pomocy Społecznej w Gołdapi.

Tegoroczna akcja prowadzona jest w ramach II edycji projektu „Dom, czyli Dzielnicowy Oddany Mieszkańcom”. Włączyli się do niej także pracownicy OPS w Gołdapi, Gminne Zespoły Interdyscyplinarne z Gołdapi, Dubeninek i Bań Mazurskich oraz żołnierze z Jednostki Wojskowej

28 listopada – pracownicy socjalni Ośrodka Pomocy Społecznej w Gołdapi, funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi będą rozdawali ulotki z informacjami o przemocy wobec kobiet oraz przypinali symboliczne białe wstążki mężczyznom w instytucjach samorządowych oraz na ulicach miasta.

2 grudnia – odbył się Dzień Otwartych Drzwi w Ośrodku Pomocy Społecznej w Gołdapi. członkowie Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego (OPS w Gołdapi, PCPR w Gołdapi, Policja) w ramach dyżuru udzielali osobom pokrzywdzonym kompleksowych informacji w zakresie m. in. praw przysługującym osobom doświadczającym przemocy domowej, możliwości uzyskania form specjalistycznej pomocy w lokalnych instytucjach oraz możliwości działań jakie w konkretnym przypadku można podjąć w celu zatrzymania przemocy w rodzinie.

4 grudnia – uczniowie szkół z Żytkiejm, Bań Mazurskich, Szkoły Podstawowej nr 5, gimnazjaliści z Gołdapi, pracownicy socjalni, funkcjonariusze Policji, żołnierze oraz przedstawiciele lokalnych samorządów utworzyli „żywy” symbol białej wstążki.

Co jeszcze przed nami?

13 – 14 grudnia – dzielnicowi, członkowie Zespołów Interdyscyplinarnych i Grup Roboczych wezmą udział w szkoleniach poświęconych problematyce przemocy: „Krzywdzenie dziecka w rodzinie z problemem alkoholowym – diagnoza i pomoc”, „Szkolenie superwizyjne w pracy nad przemocą domową – radzenie sobie ze stresem w pracy wspomagającego i reprezentanta służby społecznej”. Szkolenia odbędą się w ramach realizacji projektu pn. „DOM, czyli DZIELNICOWY ODDANY MIESZKAŃCOM – II EDYCJA” dofinansowanego z rządowego „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań RAZEM BEZPIECZNIEJ im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017”.

Red. KPP Gołdap


Aktualności

Powiązane artykuły