Z naszego archiwum: „Najdłuższy strajk nowoczesnej Europy”

To był podobno „najdłuższy strajk nowoczesnej Europy”. Na dodatek okupacyjny. Okupowano Romincki Kombinat Rolny. Było to chyba tuż przed pierwszymi wolnymi wyborami samorządowymi (odbyły się 27 maja 1990 roku). Jednym z głównych celów strajkujących była dymisja dyrektora Tomasza Romańczuka. Wśród negocjatorów obecny był, późniejszy premier, Włodzimierz Cimoszewicz.

 

 

 

 

Mniej więcej w tym okresie w Gołdapi przebywali – Bogdan Borusewicz i Czesław Kiszczak. Wcześniej RKR odwiedził Alfred Miodowicz – przewodniczący OPZZ. Czy te wizyty nastąpiły z powodu strajku? – nie wiemy. Będziemy wdzięczni z informacje od internautów.

Powiązane artykuły

12 komentarzy do “Z naszego archiwum: „Najdłuższy strajk nowoczesnej Europy”

 1. Tadeusz

  Kiszczak na pewno nie przebywał w tym okresie w Gołdapi. Obstawiam lata 1986-87 i Gminę Dubeninki gdzie byli milicjanci z tzw. BCP i budowali m.inn. drogi

   
  1. To skąd Borusewicz obok?

    
   1. Mirek

    To nie jest Borusewicz. Według mnie to Zbigniew Michałek, ówczesny tzw. sekretarz rolny KC PZPR. Nie mogłem znaleźć w internecie jego zdjęcia. Wypadałoby spytać byłych czynnych gołdapskich towarzyszy. Powinni pamiętać swoich przełożonych.

     
    1. Aha, to znaczy, że się pomyliłem i rzeczywiście to mogło mieć miejsce wcześniej.

      
     1. xyz

      Historię , niezależnie od sympatii politycznych należy znać.

       
    2. xyz

     Panie „Mirek” .Historię ,niezależnie od zapatrywań politycznych należy znać.

      
     1. Mirek

      Panie „xyz”. Zapatrywań politycznych nie mam. Zgadzam się, że historię należy znać. Z niecierpliwością czekam na wykład.

       
 2. xyz

  A gdzie jest tutaj Borusewicz ?

   
 3. xyz

  Uzupełnienie komentarza , osoba stojąca obok gen.Kiszczaka to nie p.Borusewicz tylko jeden z działaczy PZPR do spraw rolnictwa.

   
 4. Jan

  Szanowny panie z trzema niewiadomymi !!! (XYZ) .błądzicie we mgle . Sporo oryginalnych dokumentów z okresu strajku w Rominckim Kombinacie Rolnym ,posiada pan redaktor Rakowski z
  Gołdap Info.Może Jego poproście o informację ,zamiast pisać bzdury.

   
 5. Anonim

  Co ten strajk „dał”, „przyniósł” przeciętnym Kowalskim???

   
 6. Remigiusz

  Szanowny Anonimie ! To pytanie proszę skierować do pana Jarosława Słomy (obecnie vice prezydent Olsztyna),ktory był ojcem chrzestnym tego strajku oraz do pani Zofii Romaszewskiej i jej męża ,którzy wspierali ten strajk ,jako przedstawiciele centrali Związku Zawodowego Solidarność.
  Strajk,o którym mowa,był poczatkiem likwidacjii Rominckiego Kombinatu Rolne , w wyniku czego straciło pracę 1500 pracowników.Licząc trzy osoby w rodzinie , 4500 osób pozbawionych zostało środków utrzymania.