Na konferencji 21 listopada, 28 organizacji pozarządowych przedstawiło wspólne stanowisko wobec prezydenckich projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Zjednoczyły się pod hasłem „Wolne sądy! Wolne wybory! Wolna Polska!”. Pełną listę organizacji i link do treści ww. stanowiska podajemy poniżej.
Pragniemy oświadczyć, że w pełni popieramy protest organizacji pozarządowych i nie zgadzamy się na zawłaszczanie sądów przez polityków. Sposób wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa zaproponowany w projekcie Prezydenta jest sprzeczny z Konstytucją, a argumentacja usprawiedliwiająca takie rozwiązanie celowo wprowadza Polaków w błąd.
Przypominamy, że według Art. 187 Konstytucji przedstawiciele 'suwerena’ są od dawna obecni w Krajowej Radzie Sądownictwa w osobach parlamentarzystów (4 posłów i 2 senatorów) i tylko ci członkowie KRS, według Konstytucji, wybierani są przez Sejm i Senat. Ponadto, udział w tworzeniu składu KRS ma Prezydent Rzeczypospolitej, który także jest przedstawicielem 'suwerena’. Ogólnie w KRS zasiada obecnie 10 osób wybieranych lub zatwierdzonych przez polityków, w tym 9 będących przedstawicielem 'suwerena’. Nie można więc mówić, że o niezależności sądów i niezawisłości sędziów decydują tylko sędziowie, a 'suweren’ nie ma żadnej kontroli nad tym organem konstytucyjnym.
W pełni zgadzamy się także z negatywną oceną pozostałych rozwiązań projektu Prezydenta wyrażoną w oświadczeniu organizacji pozarządowych. Szczególnie martwi nas próba stworzenia zależnej od polityków Izby Sądu Najwyższego zatwierdzającej ważność wyborów.
Dlatego my, grupa obywateli z powiatu gołdapskiego będąca członkami Stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji Region Warmińsko-Mazurski oraz partii: Platforma Obywatelska i Nowoczesna, jak i obywateli niezrzeszonych, wzywamy parlamentarzystów i Prezydenta do wypełnienia postulatów koalicji organizacji pozarządowych:
– wstrzymania prac w parlamencie nad projektami ustaw o SN i KRS,
– a w razie ich uchwalenia – do zawetowania ustaw przez prezydenta
– oraz ogłoszenia otwartych konsultacji nad reformą sądownictwa.
Koalicja organizacji apeluje o dołączenie do protestu w imię tych postulatów, które odbędą się w piątek 24 listopada o godz. 19 przed Pałacem Prezydenckim oraz przed sądami w całej Polsce.
Poniżej zamieszczamy link do pełnej treści oświadczenia organizacji pozarządowych.
Lista organizacji w porozumieniu #WolneSadyWolneWyboryWolnaPolska:
#WolneSądy
Akcja Demokracja
Amnesty International Polska
ClientEarth Prawnicy dla Ziemi
Fundacja „Autonomia”
Fundacja Batorego
Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju
Fundacja im. Bronisława Geremka
Fundacja INPRIS – Instytut Prawa i Społeczeństwa
Fundacja Otwarty Dialog
Fundacja „Panoptykon”
Fundacja Zielony Instytut
Greenpeace Polska
Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Instytut Prawa i Społeczeństwa
Klub Inteligencji Katolickiej Warszawa
Komitet Obrony Demokracji
Kultura Niepodległa
„Łańcuch Świateł” Poznań
Obywatele RP
„Odnowa”
Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego
Projekt:Polska
„Stocznia”
Stowarzyszenie im. profesora Zbigniewa Hołdy
Stowarzyszenie Sędziów „Iustitia”
Stowarzyszenie Sędziów „Themis”
‘Strajk Kobiet”
Ogłoszenie płatne.
Czy w Gołdapi przewiduje się jakiś protest w dniu jutrzejszym? Gdzie i o której godzinie?