Sercu bliskie…

Wydarzeniem, które ma znaczące miejsce w edukacji patriotycznej, są obchody Narodowego Święta Niepodległości. Co roku 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości obchodzimy to ważne święto.

 

 

 

Współcześnie, wielu z nas dorosłych zapomina o historii, ojczyźnie, wartościach. Zapatrzeni w szeroko rozumianą globalną wioskę odwracamy się od własnych korzeni. Może zatem warto się zastanowić jak w ten ogromny, a zarazem mały świat wprowadzamy najmłodsze pokolenie. Czy wpajając im miłość i tolerancję dla wszystkich nie zapominamy o miłości do własnej Ojczyzny.

Wydarzeniem, które ma szczególne miejsce w edukacji patriotycznej jest Narodowe Święto Niepodległości.  W tym roku, przed obchodami tego święta dzieci z oddziału 0c przez cały tydzień uczestniczyły w zajęciach realizowanych w ramach projektu „ Sercu bliskie…”

Codziennie wykonywały zadania , których celem było poznanie historii państwa Polskiego, ludzi związanych z walką o niepodległość naszego kraju, poznanie symboli narodowych oraz szacunek dla nich.

Dzieci przypomniały sobie „Legendę o Lechu, Czechu i Rusie”. Z własnoręcznie pokolorowanych, wyciętych i ułożonych we właściwej kolejności ilustracji stworzyły książeczkę o powstaniu naszego państwa.

Techniką orgiami wykonały pięknego orła – godło Polski. Wyklejały flagę i kleiły biało-czerwone wiatraczki, którymi ozdobiły przygotowany kącik patriotyczny.  Wykonały kokardy narodowe, które będą zdobiły ich stroje podczas uroczystej akademii Spacerując po szkole odnalazły informacje na temat dwóch wielkich Polaków walczących o niepodległość Polski: Józefa Piłsudskiego i Tadeusza Kościuszki, który jest patronem naszej szkoły. Pokolorowały portrety obu bohaterów i umieściły je w klasowej galerii.

Dzięki uprzejmości rodziców przyniosły z domu zdjęcia swoich rodziców i dziadków. Opowiadały  o dziecięcych latach osób z fotografii; ich ulubionych zabawach, potrawach, zajęciach. Była to ciekawa lekcja poznawania dziedzictwa kulturowego, poznania własnych korzeni.

Słuchały także pieśni patriotycznych, poznały słowa i melodię hymnu narodowego.  Nauczyły się w jaki sposób należy zachować się w czasie słuchania-grania hymnu.

Na zakończenie dzieci odwiedził gość specjalny. Był to tata Radka- naszego kolegi, który jest żołnierzem Wojska Polskiego. Dzieci zaprezentowały mu swoją wiedzę zdobytą w czasie trwania projektu, pokazały wykonane przez siebie prace, zaśpiewały hymn i piosenki patriotyczne. Zadawały m  pytania związane z pracą żołnierza. Obejrzały przygotowany przez tatę Radka krótki film ilustrujący pracę żołnierzy. Otrzymały zaproszenie do odwiedzenia jednostki i poznania z bliska pracy wojskowych. Wybierzemy się tam wiosną.

Mamy nadzieję, że wykorzystując dziecięcą ciekawość i stałą gotowość do poznawania i przeżywania możemy formować plastyczną i wrażliwą naturę dziecka tak, by kiedyś słowo „Polak” i „Ojczyzna” wypowiadało je z najgłębszą dumą.

Wychowawczynie – Alicja Falińska i Alicja Kłoczko


Aktualności

Powiązane artykuły