Miło być wśród życzliwych!

W listopadzie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Zapoczątkowano go w 1973 roku. Był to protest przeciwko konfliktowi pomiędzy dwoma państwami – Egiptem i Izraelem. W Szkole Podstawowej im. Michała Kajki w Grabowie to przyjemne święto obchodziliśmy we wtorek – 21 listopada, choć przygotowania rozpoczęły się już w piątek, kiedy to w tajnym głosowaniu wybieraliśmy Króla/Królową Życzliwości w każdej klasie.

 

 

 

W Dniu Życzliwości wszyscy uczniowie i dorośli od rana starali się zachować uśmiech na ustach, nie dając się prowokować, byli mili i życzliwi dla innych. Wszelkie kłótnie, żale i złości odstawiliśmy na bok. Można powiedzieć, że tematem przewodnim w szkole była życzliwość, wspólnie wykonaliśmy drzewko życzliwości – na dolnym korytarzu. A chętni mogli również skorzystać ze skrzynki „ Poczty życzliwości”. Kartki, które zostały wrzucone do „Uśmiechniętej Skrzynki” zostaną dziś wręczone adresatom, co stanie się pozytywnym zakończeniem całego przedsięwzięcia.

Wszystkie działania zostały omówione podczas wspólnej zabawy na Sali gimnastycznej, kiedy to mogliśmy obejrzeć scenki przygotowane przez pary uczniów z klas IV – VII szkoły podstawowej i gimnazjalistów czy pobawić się w gorącego ziemniaka. W piątek odbyło się głosowanie na klasowego króla/królową życzliwości. Po podliczeniu głosów w każdej klasie wyłoniliśmy osobę, na której życzliwość zawsze możecie liczyć. Osoby, które zwyciężyły, otrzymały pamiątkowe dyplomy w towarzystwie gromkich braw.

Wzajemna życzliwość, grzeczność, uprzejmość, serdeczność – są jak piękne kwiaty na kobiercu ludzkiego życia. Warto więc pieczołowicie pielęgnować i szanować to piękno. Dlatego, my uczniowie Szkoły Podstawowej w Grabowie, zwracamy się z szerokim apelem do wszystkich uczniów i ludzi dorosłych o eksponowanie wzajemnej życzliwości, uprzejmości, serdeczności i sympatii – nie tylko w Dniu Życzliwości, ale po prostu na co dzień. Podsumowaniem zajęć stała się „iskierka życzliwości”. Wszyscy uczniowie ustawili się w kole, chwycili się za ręce, a następnie prowadzący ,,puścił iskierkę życzliwości”. Mógł to być uśmiech, jakiś miły gest lub dobre słowo. Każda kolejna osoba przekazała ją dalej.

Nie tylko starsi uczniowie aktywnie wzięli udział w obchodach tego święta, bowiem najmłodsi również przygotowali emblematy z hasłem promującym życzliwość, które rozdali wśród swoich starszych kolegów w tzw. starej szkole. To dobrze, że pamiętamy o takich ważnych dniach, które sprawiają, że stajemy się lepsi.

 


Aktualności

Powiązane artykuły