Kierowco! Bezpłatnie sprawdź swoje oświetlenie!

Bezpłatna kontrola oświetlenia auta na stacjach kontroli pojazdów – taka promocja czeka na kierowców, którzy w dniach 2, 9 i 16 grudnia odwiedzą stacje biorące udział w ogólnopolskiej kampanii „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”. Jej organizatorem jest Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, a jej partnerami Instytut Transportu Samochodowego, Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Przemysłowy Instytut Motoryzacyjny oraz Operator komunikatora Yanosik.
 

 

W grudniu 2016 roku Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji zainicjowało kampanię „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”. Inspiracją do podjęcia tych działań był pogarszający się stan bezpieczeństwa w okresie jesienno – zimowym, co w dużej mierze spowodowane było słabnącą widzialnością na drogach. Zeszłoroczna kampania cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród kierowców, dlatego organizatorzy podjęli decyzję o jej ponowieniu w tym roku. Policjanci z Warmii i Mazur wspólnie z przedstawicielami Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Olsztynie zainaugurowali akcję dziś (28.11.2017) podczas wizyty w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Olsztynie.

Prawidłowe ustawienie świateł zazwyczaj ogranicza się do wyregulowania korektora ich wysokości, ale wielu kierowców bagatelizuje tę kwestię zapominając, że niewykonanie tej czynności, przy pełnym obciążeniu pojazdu, powoduje oślepianie innych uczestników ruchu drogowego. W wielu przypadkach do prawidłowego ustawienia rozkładu granicy światła i cienia niezbędne jest przeprowadzenie badań przy użyciu specjalistycznej aparatury.

 

Dlatego podczas trwania akcji „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo” w dniach 2, 9 i 16 grudnia 2017 r., na stacjach diagnostycznych zrzeszonych przez partnerów kampanii, kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić światła swojego auta. W ubiegłym roku do działań w Polsce przystąpiło ok. 300 stacji diagnostycznych.

 

Policjanci kontrolujący w tych dniach ruch drogowy również będą informować kierujących o możliwości dokonania takiego bezpłatnego sprawdzenia ustawienia świateł oraz ich ewentualnej regulacji w uzgodnionej stacji diagnostycznej. Ponadto, popularna aplikacja Yanosik, z której korzysta ponad 1,5 mln kierowców, doprowadzi zainteresowanych do wytypowanych stacji kontroli pojazdów.

 

Mając powyższe na względzie, działania Policji powinny zatem wychodzić naprzeciw intensyfikacji niekorzystnych zjawisk występujących o określonych porach roku, w związku z czym zasadne jest przeprowadzenie w listopadzie i grudniu wzmożonych działań związanych z kontrolą oświetlenia zewnętrznego pojazdów.

 

Gdzie skontrolować światła w powiecie gołdapskim?

 

Na terenie naszego powiatu oświetlenie będzie można sprawdzić i wyregulować w niej wymienionych punktach:

 

– PHU Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów Gołdap ul. Wojska Polskiego 15 a;

– Nord. Stacja Kontroli Pojazdów Gołdap ul. Stadionowa 3;

– Art-Mot. Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów. Gołdap u. Gumbińska 13 19-500 ; Gołdap;

– Stacja Kontroli Pojazdów 19-520 Banie Mazurskie ul. Konopnickiej 33;

Dlaczego tak ważne jest odpowiednio dobrane i ustawione oświetlenie samochodu?.

Większość współczesnych samochodów oferuje dobre oświetlenie, trzeba jednak o nie zadbać oraz dostosować technikę jazdy do możliwości świateł. Dla bezpieczeństwa ważny jest stan wszystkich trzech elementów oświetlenia: żarówek, lamp oraz ustawienia świateł.

 

 


Aktualności

Powiązane artykuły