Kampania przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży

Współczesna młodzież dorasta w skomplikowanym świecie, w którym między innymi oskarża się ludzi o regres człowieczeństwa. Wśród kryteriów regresu wymienia np.: wzrost przemocy, narażanie zdrowia bądź życia, dewaluację wartości życia ludzkiego, co w konsekwencji skutkuje zagubieniem i chaosem życia ludzkiego.

 

 

 

 

Z uwagi na złożoność problematyki, uzasadnione jest interdyscyplinarne podejście i podejmowanie różnorodnych działań wychowawczo-profilaktycznych.

Uczniowie Zespół Szkół Zawodowych w Gołdapi włączyli się w ogólnoświatową Kampanię Pomarańczowej Wstążki, obchodzonej w szkole pod hasłem „NIE – na pomarańczowo”. Jest to kampania przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Zamanifestowaliśmy swój sprzeciw przypinając 15 listopada pomarańczowe wstążki – symbol kampanii. Pomarańczowy to kolor ostrzegawczy, który ma zwrócić uwagę, iż problem przemocy może dotyczyć różnych obszarów życia społecznego: rodziny, kręgów rówieśniczych, zakładów pracy, czy wreszcie szeroko pojmowanej relacji społecznej z innymi napotkanymi ludźmi.

W ramach spotkania z pedagogiem Zespołu Szkół Zawodowych odbyły się zajęcia na temat „Bezpieczeństwo, wolność, godność, szacunek – prawa każdego człowieka”. Przypomniano młodzieży o tych wartościach, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i dobrego życia. Malowaliśmy plakaty, na których uczniowie przedstawiali swój sprzeciw wobec przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Zrobiliśmy też pamiątkowe zdjęcia z naszych wspólnych działań.

Uczniowie klasy 3 technikum żywienia i usług gastronomicznych, pod kierunkiem mgr inż. Małgorzaty Tałejszys w ramach zajęć procesy technologiczne w gastronomii sporządzili i wyekspediowali potrawy i napoje z akcentem pomarańczowym. Przyrządzili m.in.: pankejki z sosem pomarańczowym, bułeczki „dynie”, muffinki marchewkowe, napój pomarańczowo-cytrynowy.

Głównym celem włączenia się do Kampanii Pomarańczowa Wstążka jest promowanie środowiska, w którym nie ma przemocy i krzywdzenia dzieci i młodzieży. Wszystkim zaangażowanym uczniom i nauczycielom serdecznie dziękuję za współpracę. Elżbieta Krynicka, pedagog

 

 

 


Aktualności

Powiązane artykuły