Zabawy wczoraj i dziś – spotkanie międzypokoleniowe

„Laurencjo moja, Laurencjo ma…” – zaproponowała pani Zosia Burel i wszyscy ruszyli do zabawy. Podczas spotkania, które odbyło się 14 października w Szkole Podstawowej nr 2 w Gołdapi, dzieci i harcerze wsłuchiwali się z uwagą we wspomnienia doświadczonych życiowo słuchaczy Gołdapskiego Uniwersytetu III Wieku.

 

 

 

Seniorzy przypomnieli, że ich dzieciństwo związane było z niemiecką okupacją. W chowanego bawili się wśród gruzów zbombardowanych domów. Pani Czesia Jakubanis opowiedziała o wielkiej radości dzieci, które dawniej czekały na huśtawkę wykonywaną w stodole przez rodziców w okresie Świąt Wielkanocnych.

„Nazywam się Filipek” – tak swoją pacynkę, bohatera wielu zbiórek zuchowych, przedstawiła druhna Zosia Błaszczyk. Filipek spodobał się wszystkim, ale szczególnie zuchom, które postanowiły na kolejnych zbiórkach wykonać takie zabawki własnoręcznie. Okazało się, że wiele zabaw jest ponadczasowych, np.: berek, ciuciubabka, chowanego, ojciec Wirgiliusz, rolnik na dolinie.

Wypowiedzi uczestników spotkania były przeplatane śpiewem przy akompaniamencie gitary, jak również pląsami i zabawami ruchowymi. Był też wiersz K.I. Gałczyńskiego „Pomnik studenta” wyrecytowany przepięknie przez panią Aleksandrę Ratasiewicz.

Spotkanie poprzedziły warsztaty robienia łakoci. Uczestniczki warsztatów przygotowały przepyszne ciasta i desery, którymi poczęstowały wszystkich biorących udział w spotkaniu.

Spotkanie i warsztaty zorganizowało Stowarzyszenie „Emerytowanych policjantów” w Gołdapi w ramach projektu „Figle-migle”.

Małgorzata Wojciechowska-Gutowska

 

Projekt „Figle-migle” realizowany jest ze środków Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Stowarzyszenia Gołdapski Fundusz Lokalny, Gminy Gołdap i Fundacji Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej w Gołdapi realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny.

 

 

 

 

Powiązane artykuły