„Wietnam słodko-gorzki” – Spotkanie z Andrzejem Mellerem

We wtorek 24 października Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich zorganizowała spotkanie autorskie z Andrzejem Mellerem – znanym podróżnikiem, reporterem i korespondentem wojennym. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych w Baniach Mazurskich oraz Szkoły Podstawowej w Lisach.

 

 

 

 

Podczas spotkania reporter wyświetlił zdjęcia ze swojego pobytu w Wietnamie, gdzie wraz z żona spędził 3 lata. W ten sposób można było choć na chwile przenieść się do tamtego kraju i poznać życie, kulturę i obyczaje Wietnamczyków.

Andrzej Meller przytoczył wiele ciekawostek na temat życia mieszkańców Wietnamu. Wspomniał, że ludzie chodzą na ulicach w piżamach i nie wstydzą się tego, bo to ich ulubiony strój. Kobiety natomiast chodzą przez cały rok w ogromnych kapeluszach, które chronią je od słońca i od deszczu. Wietnam słynie z fenomenalnego jedzenia. Jest tam ogromny wybór owoców, których nawet nie znamy, np. longan, rambutan, mangostan, durian Generalnie Wietnamczycy jedzą wszystko, co się rusza: psy, koty, jaszczurki, żaby, kobry, krokodyle itp.

W Wietnamie można spróbować najdroższej kawy na świecie – luwak. Do jej produkcji potrzebne jest zwierzątko – łaskun palmowy. Ziarna ze zjadanych przez niego owoców kawowca są po wydaleniu oczyszczane i przetwarzane w typowy sposób. Kilogram takiej kawy kosztuje około tysiąc euro.

Więcej na temat Wietnamu można dowiedzieć się z najnowszej książki Andrzeja Mellera pt. „Czołem, nie ma hien”, którą wraz z autografem autora można było nabyć po spotkaniu.

 


Aktualności

Powiązane artykuły