Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w Szkole Podstawowej nr 3 w Gołdapi

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania w SP3 odbyła się promocja czytelnictwa oraz bajeczek o małym, przesympatycznym żółwiu Franklinie i jego przygodach, znanych dzieciom od pokoleń nie tylko z telewizji, ale i z cyklu książkowego. Głośnego czytania wysłuchały dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas zerowych.

 

 

 

Zajęcia rozpoczęły się od obejrzenia bajki na tablicy interaktywnej. Uczestnicy spotkania nagle usłyszeli głośne pukanie do drzwi, w których chwilę potem pojawiła się postać bohatera seansu. Radość była przeogromna, a Franklin zaproponował dzieciom czytanie książeczki o jego przygodach, bo jak wspomniał wyświetlane bajki nie są złe, ale na dziecięcą wyobraźnię najlepiej działa głośne czytanie. Po tak mądrej uwadze szybko zapanowała cisza i wszyscy zmienili się w słuch.

Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały opowieści o małym żółwiu i nic w tym dziwnego, bo historie o rodzinie bohatera, jego domu przepełnionym miłością i przyjaciołach pomagają im oswajać miniaturowe dziecięce dramaty, które w oczach malców urastają do rangi katastrof.

Opowieści o żółwiku Franklinie  poruszają rozmaite dziecięce kłopoty.  Począwszy od zalet i wad wynikających z posiadania rodzeństwa, a skończywszy na radzeniu sobie z czkawką! Te proste, ale jakże ważne lekcje zawdzięczamy Paulette Bourgeois, autorce książek. Do ich czytania zachęcają pedagodzy i psycholodzy. Książeczki, oprócz ważnego przekazu, zawierają cudowne ilustracje ręki Brendy Clark, dzięki której ciekawskie dziecięce dłonie przewracają kolejne strony, a oczom ukazuje się kolorowy, fantastyczny świat.

Dzisiaj książka ma poważną konkurencję, trudno nakłonić dzieci do czytania, szczególnie te starsze. Dlatego tak ważne jest, by już u najmłodszych wyrabiać nawyki czytelnicze, bo o tym, ile korzyści niesie ze sobą czytanie, chyba nie trzeba nikogo przekonywać.

Apeluję do Rodziców. Dzień bez książki, jest dniem straconym dla Waszych dzieci. Głośne czytanie i rozmowy o książce  to najłatwiejszy, najtańszy i najprzyjemniejszy dla dzieci sposób budowania ich umiejętności językowych, poszerzania wiedzy, podnoszenia motywacji do nauki. Dlatego czytajmy naszym dzieciom przez 20 minut dziennie – CODZIENNIE!!!!

Dziękuję serdecznie za współpracę Pani Urszuli Iwanickiej, która przygotowała rekwizyty do elementów gry scenicznej oraz świetnie odegrała swoją rolę.

Dziękuję również Przewodniczącemu Rady Rodziców, Panu Krzysztofowi Jurewiczowi za urozmaicenie zajęć czytelniczych i sprawienie radości dzieciom poprzez zakup kostiumu bohatera zajęć..

Justyna Kołodziej


Aktualności

Powiązane artykuły