Jak wybrać idealne łóżko do sypialni?

Łóżko to zdecydowanie najważniejszy mebel w całym domu. To w nim spędzamy większą część życia i to od niego bardzo często zależy nasze samopoczucie i zdrowie. Niektórzy powiedzą, że jego wybór jest ważniejszy niż zakup samochodu, w końcu łóżko wybieramy niemal na całe życie, a samochód tylko na kilka lat. Czym się kierować wybierając idealny mebel do naszej sypialni?

Sypialnia to bardzo ważne pomieszczenie w naszym domu. Wbrew pozorom to tu spędzamy znaczną część naszego dnia. Statystycznie każdy z nas śpi od 7 do 8 godzin, a to aż 1/3 doby. Powinniśmy więc zadbać, by ten czas upłynął nam w pełni komfortowo. Łóżko to najważniejszy mebel w domu i przy wyborze żadnego innego nie powinniśmy się kierować tak bardzo wygodą, jak właśnie w tym przypadku. Łóżko to nasze centrum dowodzenia – to w nim bardzo często podejmujemy najważniejsze życiowe decyzje, odpoczywamy, relaksujemy się i pielęgnujemy uczucia. Od tego, jakie łóżko wybierzemy zależeć będzie nasze samopoczucie i zdrowie, bowiem u podstaw codziennego funkcjonowania każdego z nas leży właśnie prawidłowy sen.

Pamiętajmy też, że łóżko najczęściej wybieramy na całe życie. Jego wytrzymałość powinna być zdecydowanie większa niż każdego innego mebla w domu. Do nowego zakupu może nas pchnąć jedynie chęć zmiany wystroju, ale pamiętajmy też, że łóżko to niemały wydatek, więc jego zakup powinniśmy dobrze przemyśleć. Czy wygoda powinna przeważać nad estetyką? Nigdy, bo łóżko, wbrew pozorom, jest meblem bardzo neutralnym. Za pomocą niewielkich zabiegów, możemy zmienić jego estetykę. Nowe poduszki, narzuta, pościel – to tylko dekoracja, ale często pozwala nam zmienić wnętrze nie do poznania i to niewielkim kosztem. Jak więc wybrać łóżko by było wygodne i jednocześnie dawało duże możliwości aranżacyjne?

Rozmiary oczekiwań

Poszukiwania łóżka idealnego należy zacząć od zweryfikowania swoich potrzeb i oczekiwań. Zanim zdecydujemy o kolorystyce, materiale i innych właściwościach, jakie ma posiadać nasze nowe łóżko, zastanówmy się, jakie ma mieć wymiary. Tu ograniczeniem jest oczywiście powierzchnia sypialni. Standardowe łóżko pojedyncze powinno mieć nie mniej niż 90 cm szerokości i 2 m długości. W przypadku łóżek małżeńskich wybór może być nieco bardziej kłopotliwy. Sypialnie bardzo często są małymi pomieszczeniami, więc nie każde łóżko się w nich zmieści, tym bardziej jeśli w planach są jeszcze inne meble. Dla komfortu snu takie łóżko nie powinno mieć jednak mniej niż 160 cm szerokości. Przy niestandardowej powierzchni sypialni warto rozważyć zakup łóżka na zamówienie.

Sen po królewsku

Kolejną kwestią do rozpatrzenia jest materiał, z jakiego powinno być wykonane łóżko. Im wyższej jakości materiały wybierzemy, tym jego żywotność będzie dłuższa. Wciąż najpopularniejsze są łóżka wykonane z drewna, a szczególnie z dębu, który jest bardzo wytrzymałym materiałem. Chętnie kupowane są również łóżka tapicerowane, częściowo pokryte skórą (https://www.dlaspania.pl/suita-b-tapicerowane-lozko-skora-naturalna-dolaro). W przypadku alergików najlepiej jednak sprawdzą się łóżka sosnowe, które mają właściwości elektrostatyczne.

Kształt ramy jest kwestią bardzo indywidualną. Wciąż jednak najchętniej wybieramy łóżka o tradycyjnym kształcie. W nowoczesnych wnętrzach doskonale sprawdzą się łóżka o opływowych kształtach. Ważnym elementem łóżka jest zagłówek. Pełni on nie tylko rolę dekoracyjną, ale i praktyczną. Stanowią doskonałe oparcie podczas wieczornego czytania książek, a jednocześnie chronią nasze głowy przed kontaktem ze ścianą podczas.

W dobrym stylu

Wybór zagłówka w dużej mierze związany jest ze stylem łóżka. Pamiętajmy, że każde pomieszczenie powinno stanowić spójną całość. To znaczy, że każdy znajdujący się w nim mebel, powinien w pewnym stopniu nawiązywać do pozostałych. Oczywiście, możemy wybrać łóżko w neutralnym stylu, który będzie pasował do wszystkiego. Jeśli jednak marzy nam się sypialnia z charakterem, idealnie sprawdzi się łóżko w stylu rustykalnym czy designerskim, ale wtedy wszystkie elementy powinny do niego nawiązywać. Dużą popularnością cieszą się łóżka kontynentalne, uznawane za bardzo luksusowe i wygodne. Sprzedawane są od razu z dopasowanym materacem (https://www.dlaspania.pl/lozko-kontynentalne-enzio-anesis). Styl łóżka wiąże się również z kolorystyką. Mocne kolory ścian, wymagają mocnego koloru ramy, ale pamiętajmy, że barwy sypialni powinny być raczej stonowane – to daje nam też większe możliwości wyboru koloru łóżka.

Dodatkowa funkcja

W małych mieszkaniach bardzo duży problem stanowi kwestia przechowywania. Każda przestrzeń jest na wagę złota i aż prosi się, by wykorzystać również tę znajdującą się pod łóżkiem. W specjalnych komorach można przechowywać m.in. pościel. To rozwiązanie sprawdzi się również w dużych mieszkaniach. Jednak nie każde łóżko można w ten sposób przystosować. Najlepiej nadają się do tego łóżka na wyżej osadzonych ramach. Co ważne, pojemniki można dokupić później, bo uniwersalny sposób ich montowania sprawdzi się w wielu modelach łóżek.

Kupując łóżko, warto zwrócić również uwagę na rodzaj stelaża, bo od niego zależeć będzie dobór właściwego materaca. Najpowszechniejsze są stelaże listwowe, ponieważ sprawdzi się na nich każdy rodzaj materaca. Nowoczesne modele łóżek oferują stelaże segmentowe, które dopasowują się do pozycji leżącego na materacu. Jednak takie udogodnienie zwykle wiąże się z wyższą ceną łóżka.


Porady

Powiązane artykuły