Odszedł Jan Racis

Odszedł Jan Racis, długoletni pracownik gołdapskiego M-GOK i dokumentalista Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.

 

 

Jan Racis do początku lat 90. prowadził w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury zajęcia z fotografii i filmu. Przez kilkanaście lat systematycznie rejestrował zmiany zachodzące w mieście. Co nierzadko docenia się dopiero z perspektywy dekad. Są to bowiem materiały bezcenne, chętnie oglądane przez odwiedzających Youtube.

Swoją kamerą rejestrował nie tylko święta narodowe, ale między innymi również imprezy, odbudowę kościoła, Gołdap tuż po 89. roku czy nawet… Bar „Jarosz”.

Przed ponad trzema laty po raz pierwszy odwiedziłem go wraz ze Zdzisławem Sadowskim (który mu pomagał) w jego pokoiku na poddaszu, w domku będącym częścią zabudowy Muzeum Kultury Ludowej w Wegorzewie. Akurat zajął się skanowaniem czarno-białych filmów i wtedy uświadomiłem jak bezcenne skarby on posiada i jak bezcenną dokumentację sporządził.

Część jego dorobku zaprezentowaliśmy podczas spotkania w 2014 roku w Bibliotece Publicznej. Zdecydowanie usystematyzowaniem tych materiałów powinien się ktoś zająć instytucjonalnie. Oczywiście za przyzwoleniem rodziny.

Tymczasem pamiętajmy nie tylko o Jego fotografiach i filmach ale i o Nim samym.

 

 

Przypinamy wpis z 2014 roku:

Tworzy bezcenne archiwum

Powiązane artykuły