Co to jest wakeboard?

Wakeboard jest relatywnie nowym sportem ekstremalnym. Narodził się w latach 80` i do tej pory jest najbardziej ekspansywnym sportem na świecie. Wywodzi się z połączenia snowboardu, kitsurfingu i surfingu.

Na czym polega?

Tutaj pracuje się zmysłem równowagi i techniką. Ogólnie polega on na utrzymaniu równowagi podczas ślizgania się deską po wodzie. Siłą napędową jest, w zależności od wakeparku, łódź motorowa albo wyciąg. Oba sposoby jazdy mają ze sobą wiele wspólnych mianowników aczkolwiek też i wiele różnic. Na wyciągu popularne jest ślizganie się po pływających przeszkodach, natomiast pływając łodzią można robić wiele ciekawych akrobacji woda powietrze. Oba te style cieszą się duża popularnością.

Jak powstał wakeboard?

Za jego prekursora uważa się surfera z San Diego o imieniu Tony Finn. Skonstruował on deskę do surfingu z wiązaniami, która była wyjściowym modelem dla wakeboardu. Była ona jednak trudniejsza w manewrowaniu niż obecna. Następne zmiany w konstrukcji deski wprowadził biznesmen Herb O`Brien, której kształt ułatwiał manewrowanie. Późniejsze wprowadzane poprawki i udoskonalenia pozwoliły na łatwiejsze manewry i bardziej miękkie lądowanie. To oczywiście zaważyło o popularyzacji tego sportu.

Teraz

Jest bardzo popularnym sportem i coraz łatwiej dostępnym. W 1993 roku wakeboard został oficjalnie uznany za sport. Nowe wakeparki wyrastają jak grzyby po deszczu na żwirowniach, jeziorach czy innych akwenach. Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać np. „wakepark Kraków” i mamy dostęp do wszystkich obiektów w okolicy. Skąd taka popularność? Po pierwsze jest to nowość. I to taka, która nie kosztuje nie wiadomo ile, ponadto dostępność, są to ogromne plusy. Nie trzeba jechać daleko aby znaleźć wakepark. I najważniejsze chyba to, że jest to najłatwiejszy sport wodny tego typu. Nie trzeba mieć mocnej kondycji ani masy mięśni, aby się go nauczyć.

Czy jest to sport trudny do opanowania? Wiele osób zadaje sobie takie pytanie, przed spróbowaniem czegoś nowego. Wbrew temu, co często można zobaczyć na filmikach, a wygląda to naprawdę efektownie, nie jest to zbyt trudne. Najcięższe jest do opanowania wstawanie na desce oraz nauczenie się, że nie ciągnąć za linę tylko pozwolić się ciągnąć oraz zrelaksowanie ciała. Podstawową jazdę na desce nie jest ciężko się nauczyć. A skoki i inne manewry to przychodzi samo w miarę stażu.

Artykuł powstał przy pomocy systemowi rezerwacji wakeparków – WhereToWake.com


Porady

Powiązane artykuły