W jaki sposób zacząć zbierać monety?

Kolekcję monet możemy otrzymać po ojcu lub dziadku, biorąc na siebie odpowiedzialność kontynuowania rodzinnej tradycji. Zdarza się jednak, że zainteresowanie numizmatyką rodzi się w nas zupełnie przypadkiem, niekiedy wynika z zainteresowania historią lub po prostu rozpoczyna się od pierwszej monety otrzymanej w prezencie. To dobry początek budowania swojej unikatowej kolekcji.

Cenna wiedza fundamentem numizmatyki

Zainteresowanie numizmatyką nie bierze się znikąd, często inspiracją do pozyskania pierwszej monety jest lekcja historii bądź też wizyta w antykwariacie lub muzeum. Kolekcjonowanie wymaga cierpliwości, zaangażowania i czasu, jednocześnie nie jest ono możliwe bez odpowiedniej wiedzy na temat monet. Często miesiącami, a nawet latami nawet doświadczeni kolekcjonerzy poszukują tej jedynej, wyjątkowej, której brakuje w ich kolekcji. Nie zawsze można ją kupić, zdarza się, że jest na tyle dużym unikatem, iż możliwe jest pozyskanie jedynie od innego kolekcjonera np. poprzez wymianę.

Aby uniknąć rozczarowania – szczególnie na początku – konieczna może okazać się lektura, pozwalająca poznać bliżej świat numizmatyki. To pomoże przede wszystkim rozpoznać, czy moneta nie jest falsyfikatem.

Pierwsza moneta – najcenniejsza i pamiętana latami

Zawsze musi być ta pierwsza, od której rozpoczynamy budować swoją kolekcję. Monety można otrzymać w prezencie, ale również kupić, np. na skarbnicanarodowa.pl. Jeżeli planujemy zakup swojego pierwszego numizmatu, trzeba zastanowić się, jak właściwie ma w przyszłości wyglądać nasza kolekcja – czy koncentrujemy się na konkretnej epoce czy być może na kraju bądź wizerunkach władców Polski. Możliwości jest wiele, jednak koncentrując się na jednym obszarze mamy możliwość stworzenia kolekcji znacznie bardziej cennej, jak też każda kolejna pozyskana na drodze długich poszukiwań ma dla nas wartość bezcenną.

Kiedy już posiadamy swoją pierwszą monetę, pojawiają się kolejne. Już na początku warto umieszczać numizmaty w albumie lub w klaserze, które możemy wybrać spośród dostępnych np. na skarbnicanarodowa.pl. Dzięki odpowiedniemu przechowywaniu kolekcji nie tylko ją zabezpieczamy, ale również nadajemy jej wyjątkowej oprawy.


Porady

Powiązane artykuły