Kukułecko, dzieześ ty bywała? – z tej to strony jeziora, kole lasu, kole wody, tam na łoni. Tam gdzie, nasa Andziula, prześlicna dama siano grabała, piasek wiązała, i z chmielem za pan brat za mąż się wydawała. Słowa tych piosenek układają się w opowieść, o tym jak to dawniej bywało, a i dzisiaj też może jeszcze czasami bywa. Takie i inne pieśni śpiewał zespół „Rominczanie” podczas lipcowego koncertowania.
Jak już informowaliśmy lipiec rozpoczęliśmy udziałem w Przeglądzie Folklorystycznym w Orzyszu, tam gdzie nasi młodzi artyści – Natalia i Piotr, odnieśli swoje już nie pierwsze sukcesy. Kolejny koncert odbył się w Budzewie na zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Budrach oraz zespół „Budzewiaki” Święcie Budzewa 23. lipca.
Aura świętowaniu nie służyła, ale to oczywiście, tak naszym jak i innym przybyłym artystom nie przeszkodziło. Swoje wyśpiewali. Na scenie w Budzewie swój debiut przeżywały dwie najmłodsze wiekiem, ale i stażem członkinie zespołu – Ola i Zuzia. Przyłączyły się do zespołu na wiosnę, wzięły udział w organizowanych przed wyjazdem do Kazimierza Dolnego nad Wisłą warsztatach śpiewu tradycyjnego i zostały. A co najważniejsze – spodobało się im. Na razie są z nami i miejmy nadzieję, że zostaną na dłużej.
Koncertowy lipiec zakończył się udziałem w Letnim Festynie w Dubeninkach. I w odróżnieniu, od wcześniejszego, deszczowego w Budzewie, ten, na „swoim podwórku” był słoneczny i ciepły. W typowo wakacyjnej, letniej atmosferze mogły wybrzmieć jeszcze raz tradycyjne pieśni regionu, choć oczywiście na wesoło.
Oprócz koncertów, lipiec to był też jeszcze czas na wspomnienia o Festiwalu w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą – tym ostatnim, jak i poprzednich. Już czas przeglądać swoje domowe archiwa pod kątem mającego powstać albumu o kazimierskich zmaganiach zespołu.
Udział zespołu w tych koncertach został zorganizowany w ramach projektu „Rominczańskie melodie nad Wisłą” ze środków Województwa Warmińsko—Mazurskiego, Gminy Dubeninki, Powiatu Gołdapskiego oraz ze środków Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Gołdapski Fundusz Lokalny.
03.08.2017 r.
Bożena Buza – 509604148, sawbuz@wp.pl