Jak wybrać odzież roboczą?

Praca w gospodarstwach rolnych, na budowie, w drogownictwie itd., wymaga odpowiedniej odzieży roboczej. Na szczęście obecnie można bez problemu dobrać odpowiednią odzież roboczą, która umożliwi bezpieczną pracę w różnych warunkach. Firmy, których pracownicy pracują fizycznie lub którzy mają kontakt z substancjami i materiałami niebezpiecznymi dla ludzkiego zdrowia, muszą zainwestować w wysokiej jakości odzież ochronną dla personelu. Czym kierować się przy wyborze odzieży roboczej BHP oraz dzieży ochronnej?

Odzież robocza dla konkretnej branży

Zasada jest prosta. Dobra odzież robocza ma być wytrzymała na specyficzne warunki, które panują miejscu jej użytkowania. Wychodząc naprzeciw swoim klientom, producenci odzieży ochronnej oferują coraz częściej odzież roboczą dostosowana do wymogów konkretnych branży i zawodów. Bez problemu można zamówić specjalne rękawice, spodnie, kombinezony, bluzy, a także wytrzymałe rękawiczki robocze.
Przy zakupie odzieży roboczej należy przede wszystkim zastanowić się nad tym, gdzie i w jakich warunkach będzie dana odzież użytkowana. Istotne jest także i to, jakie części ciała powinny być szczególnie zabezpieczone. Zazwyczaj potrzebne są dobre rękawiczki ochronne. Poza tym można zdecydować się na różne bluzy, kombinezony itd.

Materiał i wykończenie

Chyba dla nikogo nie jest zaskoczeniem, że koniecznie trzeba zwrócić uwagę na materia, z którego dana odzież robocza została wykonana. Jeśli szukacie raczej lekkiej odzieży do pracy w miejscu, gdzie panuje duża wilgotność, dobrym rozwiązaniem może być odzież bawełniana, która dobrze oddycha. Dobrym rozwiązaniem może być także odzież bawełniana z domieszką włókien syntetycznych. To rozwiązanie dobre, jeśli odzież ma być dobrze dopasowana do sylwetki. Kolejnym ważnym aspektem odzieży roboczej jest jej wykończenie, Nie chodzi tutaj bynajmniej tylko o design tego rodzaju odzieży. Wytrzymałe szwy, wzmocnienia w strategicznych miejscach, zamki, kieszenie, a także odpowiednie zaczepy – to elementy, które są bardzo przydatne. Obecnie można już na szczęście nabyć odzież roboczą o bardzo dobrych parametrach, niezależnie od branży.

Wybór rękawic roboczych

Nie da się zaprzeczyć, że bardzo istotne są odpowiednie rękawiczki robocze. Można zdecydować się na jedną z trzech klas. Rękawice klasy I nadają się praca domowych, chronią przed temperaturą do 50 stopni C. Bardziej wygórowane normy spełniają rękawice klasy II, które stosowane są często w zakładach przemysłowych. Rękawiczki robocze tego typu chronią dobrze przed uszkodzeniami mechanicznymi. Bardzo wysokie normy spełniają rękawiczki klasy III, które zapewniają ochronę przed wysokimi i niskimi temperaturami, wysokim napięciem, a także silnymi czynnikami chemicznymi.


Porady

Powiązane artykuły