Podstawy budownictwa w mieście i na wsi

W zasobach Biblioteki Cyfrowej Politechniki Śląskiej dostępne jest dwutomowe wydawnictwo autorstwa berlińskiego architekta Georga Steinmetza pt. „Podstawy budownictwa w mieście i na wsi”. Dla nas interesujący może być tom 2, noszący podtytuł „ze szczególnym uwzględnieniem odbudowy Prus Wschodnich”. (Grundlagen für das Bauen in Stadt und Land mit besonderer Rücksicht auf den Wiederaufbau in Ostpreussen).

Wydana w 1925 roku książka, podzielona została na dwie części: budynki i elementy budowlane.

W części pierwszej znajdziemy liczne przykłady budowli, począwszy od budynków gospodarczych, poprzez budynki mieszkalne, budynki administracyjne po zamki i pałace.

W części drugiej – detale architektoniczne: okna, dachy, rynny, piece, okucia itp.

Sporo tu informacji na temat tego jak budowano w Prusach Wschodnich, szczegółów konstrukcyjnych,  rozwiązań i elementów architektonicznych, które przetrwały do czasów dzisiejszych, i z którymi spotykamy się na każdym kroku. Doskonały materiał dla konserwatorów zabytków czy szukających inspiracji architektów, tworzących projekty w stylu wschodniopruskim.

Książka zawiera mnóstwo fotografii i ilustracji i z tego względu może być interesująca nawet dla osób nie znających języka niemieckiego.

Link do książki.

Remigiusz Karpiński


Historia

Powiązane artykuły