Firmy pożyczkowe – jak dokonywać wyboru

Jeszcze dwa lata temu ofert „korzystnych” pożyczek było tak wiele, że trudno się było w nich połapać. Nie było też organu kontrolnego, który by rynek pożyczkowy regulował, również w aspekcie opłat i prowizji. Nierzadko oferty pożyczek wisiały po prostu na słupach i czasem bywały to pułapki, gdyż pożyczkodawca znikał po uiszczeniu prowizji.

Trochę o zmianach w prawie

Mimo to pożyczki od zarania dziejów są potrzebne i nierzadko ratują komuś płynność finansową. Ponadto ilość pozabankowych firm pożyczkowych skłoniła nasze państwo do zmiany prawa. Toteż od marca 2016 roku Komisja Nadzoru Bankowego może już kontrolować działalność tych firm (Dziennik Ustaw 2015 r. poz. 1357 z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym). O wysokości prowizji i opłat decyduje konkretny przelicznik, który nie pozwala przekroczyć pewnej granicy.

Dodatkowo, by założyć firmę pożyczkową należy wykazać się wkładem własnym nie mniejszym od 200 000 złotych nie pochodzącym z pożyczek.

Jak znaleźć pożyczkodawcę?

Efekt tych zmian w prawie, oczywiście, okazał się korzystny, bowiem na rynku pozostały firmy bardziej profesjonalne i wiarygodne, dysponujące sporym kapitałem. Przykładami mogą być choćby: Alegotówka.pl, VIVUS, NetCredit, Wonga lub Filarum.pl.

Mimo to jeśli zajrzymy w rankingi firm pożyczkowych to, owszem przewijają się wymienione, ale pojawiają się nowe. Dlatego zanim dokonamy wyboru warto jest prześledzić kilka rankingów (na przykład są osobne rankingi dotyczące „chwilówek”) i mocno wczytać się w szczegóły dotyczące choćby – oprocentowania, opłat, okresu spłaty i ubezpieczeń. Każdy portal pożyczkowy ma swój regulamin udzielania pożyczek i łatwy w obsłudze kalkulator pozwalający obliczyć opłaty wstępne oraz oprocentowanie.

Przeczytamy też o warunkach, które należy spełnić, by pożyczką otrzymać. Na przykład nie zawsze wystarczy pełnoletność, bowiem na przykład w wypadku NetCredit należy mieć przynajmniej 20 lat by otrzymać szybką pożyczkę. W tej firmie najniższa szybka pożyczka to 150 złotych. Natomiast Pozyczkomat.pl proponuje już szybką pożyczkę od kwoty 50 złotych. Różne są też górne bariery szybkiej pożyczki – najczęściej nie przekraczają sumy 1500 złotych.

Oczywiście odpowiedniego pożyczkodawcy szukają nie tylko osoby prywatne, ale również firmy. Tu pożyczkobiorcę nierzadko interesuje, czy firma udzieli pożyczki bez BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Bywa coraz częściej, że przedsiębiorca zaciągając pożyczkę nie musi okazywać zaświadczeń ZUS i US.


Porady

Powiązane artykuły