Święto szkolne skłaniające do refleksji

Barwnie i radośnie społeczność Jedynki podsumowała całoroczne działania prowadzące do uzyskania certyfikatu Warmińsko- Mazurskiego Kuratora Oświaty „Szkoła Wierna Dziedzictwu”.

Uroczystości, nazwanej w szkole Dniem Patriotyczno- Historycznym,  patronowały słowa poety Ryszarda Przymusa „Polska- Ojczyzna… / Kraina, która się w sercu zaczyna.”

Uczniowie z dużym zaangażowaniem, wykazując się pomysłowością i wieloma talentami, przygotowywali wraz z wychowawczyniami i przy wsparciu rodziców prezentacje nawiązujące do tematyki patriotycznej. Klasy szóste w ramach realizacji projektu „ Walka o prawa człowieka i obywatela w PRL” zgromadziły i wyeksponowały pamiątki związane z życiem w PRL-u. Młodsi piekli ciasteczka, wykonywali gadżety, plakaty, a wszystkiemu towarzyszyły biało-czerwone barwy oraz pieśni patriotyczne.

Podczas wspólnego spotkania na sali gimnastycznej klasa VIc zaprezentowała „Lekcję historii XX wieku”.  Młodzi aktorzy przybliżyli najważniejsze wydarzenia z dziejów naszej ojczyzny minionego stulecia. Przedstawiciele klas IV-VI wzięli udział w konkursach o wspólnym tytule „Z dziejów Polski”: konkursie wiedzy,  plastycznym oraz na najciekawszy strój historyczny. Miłym akcentem uroczystości było wykonanie przez uczniów młodszych- klasy IIa i IIc piosenki pt. „Jesteśmy Polką i Polakiem” oraz występ Zuzi Zajkowskiej z klasy IVc, która zagrała na trąbce pieśń „My, Pierwsza Brygada”.

Dzisiejsze spotkanie oraz wszystkie pozostałe działania w ramach realizacji projektów stały się  doskonałą okazją do opuszczenia przez uczniów ławek szkolnych,  wspólnego spędzenia czasu, zaprezentowania swoich talentów, wiedzy i umiejętności, a jednocześnie radosnym, biało-czerwonym świętem szkolnym skłaniającym do refleksji nad własną przynależnością narodową, polską historią i tradycją.


Aktualności

Powiązane artykuły