W „Gnieździe” wykluły się nagrody

Rok szkolny 2016/17 powoli dobiega do mety i do mety dobiegł również pewien etap zajęć fotograficznych w pracowni fotografii „Gniazdo”, skierowany do młodzieży szkolnej. Od czterech lat olsztyński Pałac Młodzieży im. Orląt Lwowskich organizuje konkurs fotograficzny skierowany do uczniów gimnazjów i szkół średnich.

 

W regulaminie konkursu czytamy:

(…) Cel konkursu: Chcemy rozwijać fascynacje młodzieży historią, różnorodnością kulturową, postaciami oraz faktami związanymi z regionem Warmii i Mazur.

Zadanie konkursowe: Sfotografuj przedmiot, który uważasz za zabytek. Może nim być dowolny przedmiot użytkowy, jak np.: kubek, guzik, stary bilet autobusowy, maszyna do pisania lub szycia, moneta, rzeźba, biżuteria, butelka, mebel, parasol, ubiór albo dokument z domowego archiwum (…)Dołącz krótki opis przedstawionych przedmiotów.

W tym roku w skład jury weszli: Elżbieta Jelińska – dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie; Leszek Wawrykiewicz – Wydział Kultury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Olsztyna i Bartosz Ordelewski – Pałac Młodzieży w Olsztynie.

Po zapoznaniu się z 126 pracami 34 autorów jury zakwalifikowało do wystawy 35 prac 15 autorów i postanowiło przyznać jedną nagrodę główną oraz 6 równorzędnych wyróżnień.

Wśród osób wyróżnionych znaleźli gołdapianie: Milena Hołdyńska i Mateusz Świtaj, którzy w konkursie „Mój zabytek” biorą udział od 4 lat i każde z nich ma już na koncie kilka nagród. W ubiegłym roku laureatką głównej nagrody była Weronika Obara.

Do wystawy pokonkursowej zakwalifikowano także prace Miłosza Czarniewskiego i wspomnianej już Weroniki.

Uroczystość podsumowania konkursu z udziałem jurorów, przedstawiciela władz miasta Olsztyna i młodych twórców, odbyła się 20 maja w Pałacu Młodzieży.

Za rok mały jubileusz. Kurator Bartosz Ordelewski zapowiedział zmiany w przyszłorocznej 5. już edycji. Regulamin konkursu będzie zachęcał młodych twórców do większej różnorodności form wypowiedzi (np. film, diaporama cyfrowa lub prezentacja) oraz większej ilości zgłaszanych prac w formie wielozdjęciowych cykli i jak przyznał pan Bartosz do wprowadzenia zmian w regulaminie konkursu zachęciła go wymiana korespondencji z gołdapskim instruktorem fotografii.

Natomiast w Białymstoku na uroczystości podsumowania Ogólnopolskiej Wystawy Fotografii Dzieci i Młodzieży, swoje nagrody odebrały Wiktoria Tałejszys i Weronika Obara. Wiktoria otrzymała wyróżnienie Dyrektora MDK w Białymstoku za cykl fotografii pt. „Niech żyje bal”, a Weronika wyróżnienie Gazety Wyborczej za najciekawsze zdjęcia o tematyce reportażowej za cykl zdjęć pt. „Wakacje Emila”.

Na wystawę nadesłano 2723 zdjęcia 673 autorów ze 165 placówek. Do wystawy pokonkursowej zakwalifikowano prace pozostałych autorów z Gołdapi: Zuzanny Osieckiej, Miłosza Czarniewskiego, Adama Włocha i Remigiusza Golubka.

Ale to jeszcze nie jest koniec. 9 czerwca w Koszalinie odbędzie się gala XVI Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Dzieci i Młodzieży „Człowiek, Świat, Przyroda”.

W koszalińskim konkursie na który nadesłano 2449 zdjęć 578 autorów z całej Polski, II miejsce otrzymała Wiktoria Tałejszys za pracę „Bella” a wyróżnienia – Mateusz Świtaj i Remigiusz Golubek. Gołdapskich twórców i instruktora na koszalińskiej gali fotografii w dniu 9 Czerwca, będzie reprezentować Ilona Łukjaniuk – gołdapianka, która ze swego miasta urodzenia wyjechała wiele lat temu właśnie do Koszalina.

Czekamy na ciekawą relację i zdjęcia 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

Powiązane artykuły