Cittaslow – informacja o zgromadzeniu ogólnym

Kilka lat temu propozycja zostania Gołdapi członkiem sieci miast Cittaslow wzbudzała kontrowersje wśród radnych. Potem okazało się, że są z tego wymierne korzyści, nie tylko promocyjne ale również inwestycyjne (http://goldap.org.pl/2017/01/sesja-w-goldapi-z-marszalkiem/). Z biura prasowego marszałka województwa otrzymaliśmy informację o tworzeniu na Warmii i Mazurach delegatury międzynarodowego biura światowej sieci Cittaslow.

 

Międzynarodowe biuro ruchu Cittaslow powstanie na Warmii i Mazurach

Zakończyło się zgromadzenie ogólne światowej sieci miast Cittaslow. Jednym z tematów forum miast były zmiany w statucie oraz organizacji pracy międzynarodowego ruchu. Polska delegacja, na czele z marszałkiem województwa, Gustawem Markiem Brzezinem, wynegocjowała warunki powstania delegatury międzynarodowego biura światowej sieci Cittaslow, która najprawdopodobniej zostanie uruchomione już w tym roku na Warmii i Mazurach.

 

Do chwili obecnej jedyną siedzibą Cittaslow International, które zrzesza 232 miasta z 30 krajów świata, było włoskie miasteczko Orvieto w Umbrii, regionie partnerskim Warmii i Mazur. Mając jednak na uwadze liczebność polskiej sieci (26 miast członkowskich oraz 3 miasta pretendujące, co stanowi drugą pod względem liczebności sieć na świecie) oraz dokonania miast i potencjał, jaki drzemie we wspólnie podejmowanych inicjatywach, władze międzynarodowe podjęły decyzję o utworzeniu pierwszego oddziału stowarzyszenia w Polsce. Jego siedzibą będzie stolica naszego regionu. Negocjacje trwały od poły ubiegłego roku i dotyczyły głównie wskazania sposobu w jakim polskie miasteczka Cittaslow, wspierane od 10 lat przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, radzą sobie z wyzwaniami rozwojowymi, problemami społecznymi oraz efektywnym wykorzystaniem programów europejskich, szczególnie w zakresie skomplikowanego procesu rewitalizacji.

Decyzja ta otwiera możliwości sięgania, w imieniu władz międzynarodowych, po środki zewnętrzne oraz realizowania działań obejmujących swoim zasięgiem całą światową sieć Cittaslow.

Podczas najbliższego posiedzenia zarządu sieci, planowanego na 22 lipca we Włoszech, podjęta zostanie decyzja o powołaniu w województwie warmińsko-mazurskim oddziału Cittaslow International. Do jego zadań należeć będzie m.in. część prac związanych z przygotowywaniem i prowadzeniem projektów światowego stowarzyszenia oraz lobbing na rzecz nowej polityki europejskiej po 2020 roku w instytucjach brukselskich.

Podczas zgromadzenia omówiono też zmiany statutowe oraz projekty organizacji, m.in. Cittaslow market, pomysł dotyczący promocji lokalnych produktów samorządów sieci Cittaslow. Rozstrzygnięte zostały konkursy. W konkursie „Chiocciola Orange” na najlepsze praktyki sieci wygrały dwa projekty z Warmii i Mazur: odnowa kościoła poewangelickiego w Barczewie i adaptacja tego budynku na potrzeby Skarbca Kultury Europejskiej (kategoria infrastruktura) oraz Tydzień Cittaslow w Jezioranach (w kategorii edukacja).

Organizatorzy Zgromadzenia przygotowali program wizyt studyjnych, m.in. w lokalnej szkole rolniczej, której program nastawiony jest na kształcenie praktyczne i pracę uczniów. W miejscowości Goolwa zaprezentowano działalność lokalnych stowarzyszeń, które zajmują się ochroną i odbudową naturalnego środowiska terenów nabrzeżnych oraz zarządzają lokalną, turystyczną linią kolejową.

 

Biuro Prasowe


Aktualności

Powiązane artykuły

Jeden komentarz do “Cittaslow – informacja o zgromadzeniu ogólnym

  1. Daria

    Przeczytałam tekst i od razu przyszło mi do głowy, jakie są korzyści z wyjazdów zagranicznych naszych samorządowców (w tym wyjeździe do Australii brał udział pan vice burmistrz Jacek Morzy). Często było słychać takie pytania po zagranicznych wyjazdach naszych lokalnych urzędników, radnych. Choć każdy powinien zdawać sobie sprawę, że nie każda podróż służbowa za granicę zaraz musi kończyć się podpisaniem intratnej dla Gołdapi umowy, to istotne jest żeby po takim wyjeździe uczestnik/uczestnicy przynajmniej przybliżyli publicznie cel, program i ewentualne efekty. Myślę, że gdyby tak było drastycznie spadłyby złośliwe komentarze o prywatnych wycieczkach za publiczne pieniądze.

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...