Pisanki, baby, mazurki i świetna zabawa

Wielkanoc tuż, tuż. Wiosna rozgościła się na dobre. Na gnieździe na szpitalu klekoczą bociany. Na Lipową powróciły rozśpiewane zięby. Półki i wystawy sklepowe zapełniły się kurczaczkami, zajączkami, jajecznymi ozdobami itp. cudami wytworzonymi w dalekim wschodnim kraju. W ciągłym pośpiechu szukamy sposobów na to, by przygotowania świąteczne też były szybko: ciasta szybko kupimy, jaja szybko ubierzemy w foliowe koszulki… Będzie szybko i nowocześnie…

Stowarzyszenie „Szkoła pod lasem” proponuje zwolnić i spędzić więcej czasu wspólnie nie obok siebie. Przez najbliższe kilka miesięcy w czasie realizacji projektu „Rodzina razem” będziemy udowadniać, że razem z bliskimi jest fajniej niż razem ze smartfonem czy z telewizorem, a zajęcia z dzieciństwa dziadków czy rodziców mogą dać znacznie więcej radości i satysfakcji niż gra komputerowa.

W dniach od 5 do 11 kwietnia uczniowie klas I – V Szkoły Podstawowej nr 2 w Gołdapi tworzyli pisanki tradycyjną metodą batiku. Pisanie na jajku gorącym woskiem piórem zrobionym z patyczka i szpilki to nie lada wyzwanie. Malowanie pisanek przypominało trochę zajęcia w pracowni chemicznej. Bez względu na efekt końcowy każda pisanka to dużo skupienia, wiele wysiłku, mnóstwo radości i moc satysfakcji. W większości warsztatów uczestniczyli również rodzice.

Dla jednych pisanie było powrotem do dzieciństwa, dla innych zupełną nowością. Uczniowie klasy I i III b mieli okazję spróbować tradycyjnej drożdżowej wielkanocnej baby przygotowanej przez jedną z mam. Najwięcej radości mieli uczniowie klasy II b. Po zrobieniu pisanek uczniowie mieli jeszcze do wykonania dodatkowe zadanie – musieli udekorować upieczone przez mamy i jedną z babć mazurki i baby. Potem oczywiście trzeba było tego wszystkiego spróbować. Było pysznie i bardzo wesoło.

Nad bezpieczeństwem uczniów czuwali członkowie Stowarzyszenia „Szkoła pod lasem”, nauczyciele SP2 i liczni rodzice. Ekspertem od tworzenia pisanek była Helena Galińska.

Tradycyjnie – wcale nie znaczy nudno. Powrót do odchodzących do lamusa polskich zwyczajów może okazać się wspaniałą przygodą.

Projekt „RODZINA RAZEM” jest realizowany w ramach wykonywania zadania publicznego Rozwój wspólnot i społeczności lokalnych, jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Gminy Gołdap.


Aktualności

Powiązane artykuły