Z naszego archiwum: Przedwojenna Gołdap 31 razy

Prezentujemy 31 fotografii przedwojennej Gołdapi, pochodzących z monumentalnej publikacji Ericha Tofferta „Goldap in Ostpreussen”, wydanej w 1992 roku.

Powiązane artykuły

7 komentarzy do “Z naszego archiwum: Przedwojenna Gołdap 31 razy

 1. asdic

  Gdyby nie wojna i jej straszne skutki /zniszczenia wojenne / to Gołdap wg . mnie był była współcześnie najpiękniejszym miastem w obecnym województwie W – M . Biorąc pod uwagę m.in położenie , architekturę, krajobrazy itp. Namiastkę tego mamy zwiedzając i porównując miasta województwa , które mniej ucierpiały w wyniku działań wojennych. W Gołdapi mieszka dość znaczna grupa ludzi , która pamięta jak wyglądała Gołdap po wojnie. Inni to mogą oglądać na zdjęciach i filmach. Obecna Gołdap może być przedmiotem dumy Gołdapian którzy ją tworzyli i nadal tworzą. Naprawdę nie mamy się czego wstydzić. Jest jeszcze „trochę ” do zrobienia w różnych dziedzinach , ale na wszystko przyjdzie pora.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. Ajay

  W pełni się zgadzam z asdic. Zawsze jak widzę nowe zdjęcia przedwojennej Gołdapi to się cieszę bo lubię je oglądać i porównywać z obecnymi miejscami (jak budynek, gdzie kiedyś się mieściła szkoła muzyczna), ale jednocześnie odczuwam smutek , że to wszystko zostało doszczętnie zniszczone i stracone.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. asdic

   Dziękuję , to są straty niepowetowane . Jedynie zdjęcia i filmy o Gołdapi dają jakąś namiastkę tego co było. Nigdy więcej wojny. Pozdrawiam.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 3. Gołdap - Dobro Wspólne i Rozwój

  We współczesnej przestrzeni miasta niewiele pozostało z tych widoków. Szkoda.
  Układ ulic, kilka budynków, kostka brukowa na ulicy Lipowej, kilkadziesiąt starych drzew… Warto dbać o to co pozostało, ale także warto zadbać o kształtowanie przestrzeni w taki sposób, który będzie podkreślał miejski i uzdrowiskowy charakter naszego miasta.
  Gołdap – Dobro Wspólne i Rozwój

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Warto porównać to co było przed pierwszą wojną światową. Po pierwszej wojnie architektura rynku została zuniformizowana. Pisałem o tym Tu: http://goldap.org.pl/2015/10/goldap-zapomniana-odbudowa/
   Wrzucę niebawem serię zdjęć zrujnowanej Gołdapi w pierwszych dniach po pierwszej wojnie.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
  2. asdic

   Zgoda , z tą dbałością o resztki architektury jest różnie. Niszczeją ,budynek Klubu Oficerskiego , młyn , budynek dworca oraz nieliczne budynki np. przy ul. Mazurskiej i nie tylko. Niektóre są przebudowywane , docieplane itp. , zmienia się ich wygląd i charakter. W ostatnich latach prowadzone remonty/odbudowa/ ulic pozbawiły je oryginalnej kostki brukowej . Wylany został asfalt /asfaltobeton/.A co stało się z kostką ?

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 4. Remigiusz

  Szkoda tych wszystkich historycznych budynków.Część z nich niszczeje. Ale w najbardziej „barbarzyński sposób zniszczono budynek Szkoły Podstawowej Nr.1

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...