Osiem propozycji zgłoszono do Budżetu Obywatelskiego o sfinansowanie. W wyniku glosowania mieszkańców wygrał projekt „Lekarze specjaliści dla Gołdapian” związany ze sfinansowaniem pobytu (i usług) lekarzy specjalistów, których w Gołdapi brakuje. Miałby zatem w określonym dniu tygodnia przyjmować w Gołdapi na przykład kardiolog.
Przypomnijmy, że gołdapski samorząd przeznaczył na realizację projektów obywatelskich 100 tysięcy złotych.
W głosowaniu internetowym projekt dostał 1527 głosów. Do urny w Urzędzie Miejskim wrzucono 1142 głosy.
Jak głosowano na poszczególne projekty:
http://www.goldap.pl/pl/229/21395/wyniki-glosowania-na-budzet-obywatelski.html
Szanowni Państwo,
jak już pisałem wcześniej ten projekt – podobnie co najmniej 2 inne – nie są moim zdaniem zgodne z regulaminem tegorocznego budżetu obywatelskiego. Zapisy w regulaminie mówią:
– § 1. pkt. 2 – mówi o „kształtowaniu najbliższego otoczenia” oraz „podnoszeniu jakości życia” mieszkańców Gminy Gołdap. W jaki sposób ww. projekt ” kształtuje najbliższe otoczenie?
– § 1. pkt. 3 – „projekt … musi być ogólnodostępny”. W jaki sposób jest to projekt „ogólnodostępny”. Ja nie potrzebuje porady żadnego z wymienionych specjalistów. Co to znaczy „ogólnodostępny”? Wg mnie to taki gdzie każdy mieszkaniec może wejść i skorzystać za darmo.
– § 3. pkt. c) – z jakimi „planami, politykami i programami” Gminy Gołdap jest zgodny ten projekt?
– § 3. pkt. d) – czy „podmioty zewnętrzne” – w tym wypadku „lekarze specjaliści” przedstawili „wyraźną pisemną zgodę na etapie składania propozycji zadania”? Jakoś nie mogę takiej zgody nigdzie znaleźć.
Ww. powody dyskwalifikują ten projekt do finansowania w ramach budżetu obywatelskiego.
Powinna tym zająć się Rada Miejska w Gołdapi i zdecydować w głosowaniu. Zachęcam wnioskodawców innych projektów o składanie oficjalnych protestów w tej sprawie na ręce Burmistrza Gołdapi i Rady Miejskiej.
Proponuję wprowadzenie bardziej szczegółowych zapisów do regulaminu budżetu obywatelskiego w przyszłości, w tym m.in.:
– konieczność zgłaszania projektów przez co najmniej 5 osobowe grupy mieszkańców;
– zakaz finansowania inwestycji i zakupów na rzecz podmiotów typu stowarzyszenia, fundacje, kluby sportowe, instytucje samorządowe i rządowe;
– zakaz finansowania projektów tzw. miękkich, czyli takich w których działania nie pozostawiają trwałych, ogólnodostępnych inwestycji na terenie gminy;
– zakaz zgłaszania projektów przez radnych Gminny Gołdap;
– zapis o finansowaniu w ramach środków co najmniej 3 projektów rocznie, z zapisanymi „widełkami” finansowymi dla pojedynczego projektu, np. od 15 000 do 50 000 zł.
Pozdrawiam serdecznie
Gołdapianin Jerzy
Życie pokazuje, że najważniejsze konkursy rozstrzyga kapituła złożona z przedstawicieli różnych środowisk. Natomiast wydaje się, że budżet obywatelski to jednak nie zabawa ale rzecz poważna. Organizatorzy pomylili demokrację z wolnoamerykanką. O absurdalności pomysłu może między innymi świadczyć różnica w ilości głosów oddanych na tworzenie centrum aktywności w głosowaniu internetowym, porównując to z ilością głosów wrzuconych do urny. Zgadzam się… Projekt nagrodzony nie trzyma się regulaminu.
Możesz napisać, jakie 2 inne są Twoim zdaniem niezgodne z regulaminem?
Złożone przez Stowarzyszenie Pszczelarzy i przez Bibliotekę.
Ludzie co z Wami się dzieje . Demokratycznie wybrano projekt, dzięki któremu wielu z nas skorzysta z wizyty u specjalisty.
Dobrze Jerzy, że jesteś zdrowy. Gdy zachorujesz na poważniejszą chorobę wtedy porozmawiamy. Ja wiem coś o tym. Do jakiegokolwiek specjalisty trzeba jeździć do Ełku lub Białegostoku. Ja mam samochód. Ale nie wszyscy mają.Zastanów się …. Za jakiś czas również będziesz potrzebował specjalisty.
Zdrowe społeczeństwo to też dobra inwestycja.
A tak na marginesie, nie wypisuj tych głupot o podważeniu tego projektu, jeżeli nie znasz szczegółów.
I na koniec, skoro jesteś tak alokwenty, to nic prostszego : za rok pisz swój projekt. Pozdrowienia dla wszystkich głosujących.
Przedstawiłem tylko i aż, zapisy Regulaminu, a ten projekt jest niezgodny z uchwalonym przez Radę Miejską regulaminem i nie powinien być dopuszczony do listy projektów na które się głosuje.
„Gołdapianko” znam te szczegóły projektu, które zostały opublikowane, jak wiesz coś więcej to pewnie jesteś „blisko” z autorem lub pracujesz w Urzędzie Miejskim – chętnie się dowiem.
A skąd „Gołdapianka” wie, że nie pisałem w tym roku projektu?
Demokratycznie?:-) Raczej w zgodzie z asekuracyjną i populistyczną postawą organizatorów konkursu…