Dom z garażem czy bez? Jak budują mieszkańcy woj. warmińsko-mazurskiego?

Na drugi człon pytania na pewno znajdzie się kilka odpowiedzi, ale na pewno jedna z nich będzie dosyć oczywista. Mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego budują domy coraz częściej nawiązując do tutejszej tradycji. Wszak przed wojną były tu Prusy Wschodnie, zatem pozostały spadziste dachy, elementy czerwonej cegły lub czerwonego klinkieru, czasem imitacja kamiennej podmurówki.

Niektórzy nawet wracają do tak zwanego „pruskiego muru”, ale raczej nie w sensie dosłownym, tylko choćby pod postacią drewnianej jego imitacji. Jednak  mimo powrotu do wzorców historycznych w nowym budownictwie jednorodzinnym na Warmii i Mazurach na ogół dachy nie są już tak rozbuchane jak w typowych chatach mazurskich. Ciekawostką jest natomiast to, że w dobie rozwoju motoryzacji niekoniecznie wszyscy budują domy z garażem. Chociaż obie wersje mają swoje wady i zalety.

Domy bez garażu

Jest kilka przyczyn decydujących o tym, że ktoś buduje dom bez garażu. Nierzadko o tym decyduje zdecydowanie niższy koszt na etapie budowy albo nawet wielkość działki budowlanej. Ktoś inny chce mieć dom, co prawda o klasycznych kształtach ze spadzistym dachem, ale jest zwolennikiem oszczędnie wyglądającej bryły, czasem przypominającej przedwojenną rybacką chatę nad jeziorem mazurskim.

Komuś garaż może kojarzyć się z zapachem spalin, choć przy dzisiejszej technice to już raczej mit. Być może ktoś inny nie jest zwolennikiem garażu, ponieważ wystarczające zabezpieczenie daje mu… pokrowiec na samochód. Jeszcze inny zaplanował garaż w pewnej odległości od domu.

Toteż różnice poglądów na ten temat biorą pod uwagę architekci i firmy oferujące projekty domów bez garażu.

Projekt domu Terrier 2 bez garażu WRL1040

Mimo to nie można ominąć faktów

Statystyki z 2016 roku bowiem mówią, że w warmińsko-mazurskim 70 proc. buduje domy z garażami i 30 proc. bez garaży. Powody decyzji o budowie domów z garażem są najczęściej praktyczne – głównym jest, rzecz jasna, posiadanie samochodu szybka możliwość korzystania z niego. Ponadto garaż bardzo często jest również odpowiednim miejscem do domowych prac naprawczych. Tu można przecież „zakamuflować” również domową kotłownię. Natomiast przy dzisiejszych rozwiązaniach technicznych nie ma się co obawiać tego, że do mieszkania będzie przedostawał się zapach spalin.

Nierzadko zarówno właściciel, jak i projektant planując garaż biorą pod uwagę względy estetyczne. Garaż może być jednocześnie pretekstem do rozbicia monotonii bryły architektonicznej domu.


Porady

Powiązane artykuły