Generator haseł

Gdybyśmy teraz zadali pytanie – czym jest internet? to nie wykluczone, że wielu by odpowiedziało – że internet jest… wszystkim. No tak, ale czy naprawdę tylko dobrodziejstwem. Rozsądny, nawet ten nieco uzależniony od internetu człowiek powie, że internet ma wiele niedobrych aspektów. Choćby to, że w wielu wypadkach przyczynił się do powierzchownego oglądu świata, że (paradoksalnie) fizycznie oddalił sporą część ludzi od siebie. Że operujemy płytkimi hasłami, że ma wyraźny wpływ na ludzi prymitywna socjotechnika.

Jednak bez sieci ani rusz

Mimo to skupmy się na pozytywnych stronach internetu, bowiem nie obejdziemy się już na pewno bez tego narzędzia, ani w pracy, ani w życiu prywatnym. Firmy już coraz rzadziej przyjmują lub wysyłają papierowe faktury, gdyż wystarcza już do tego celu poczta internetowa. Wysyłamy niejednokrotnie pocztą internetową poufne informacje. Mimo to i w tym aspekcie należy dbać o tajność. Również w internecie obowiązuje działanie ustawy o ochronie danych osobowych.

Nie bez powodu wymyślono coś takiego jak szpiegostwo gospodarcze i tu internet daje szpiegom doskonałe pole do popisu. Od czasu do czasu nasze programy antywirusowe informują, że uchroniły nasz system przed trojanem, niebezpieczną stroną lub programem szpiegowskim. Jednak bywają szpiedzy mocno zakamuflowani, którzy po prostu odgadują hasła firm albo hasła do prywatnych komputerów lub skrzynek mailowych. Haker na ogół bez większego wysiłku złamie hasło wymyślone świadomie, składające się z konkretnego słowa i cyfr.

Toteż najlepszym wyjściem jest spreparowanie hasła do skrzynki mailowej lub portalu – losowo, bez używania konkretnego słowa (na przykład imienia), ale wykorzystując do tego celu luźny ciąg liter, dziesięciu liczb początkowych i znaków klawiaturowych, takich jak choćby gwiazdka lub krzyżyk.

Kostka do gry czy generator

Do tworzenia hasła komputerowego lub internetowego możną wykorzystać przysłowiową kostkę do gry lub po prostu pocięte rozrzucone znaki i wyciągać ich odpowiednią ilość na chybił-trafił. Jednak jest to sposób raczej archaiczny i na dodatek czasochłonny, choć (co trzeba przyznać) mogący dać dobry efekt.

Zatem jaki jest możliwy inny sposób? Bardzo prosty i zabierający nam nie więcej niż kilka minut. To jest generator haseł – aplikacja dostępna w internecie, zarówno online, jak i możliwa do ściągnięcia. Jej interfejs umożliwia regulowanie ilości znaków w haśle oraz proporcje na przykład liter w stosunku do liczb i innych znaków klawiaturowych.

To jest zdecydowanie lepszy i bardziej bezpieczny sposób niż wymyślanie hasła na przykład na podstawie czyjejś daty urodzin.


Porady

Powiązane artykuły