Z klasą integracyjną o Pieśni Legionów Polskich

W związku z przypadającą w tym roku 90. rocznicą ustanowienia „Mazurka Dąbrowskiego” hymnem Polski, 27 lutego Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich zaprosiła klasę integracyjną II b szkoły podstawowej w Baniach Mazurskich na spotkanie z historią. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji multimedialnej, która przybliżyła dzieciom historię powstania hymnu narodowego. Jeden z uczniów – Mikołaj Szablak zaprezentował postawę na baczność, jaką należy zachować przy odśpiewywaniu hymnu Polski.

W czasie spotkania zaprezentowano dzieciom faksymile rękopisu „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” Józefa Wybickiego oraz oficjalny tekst hymnu Rzeczypospolitej Polskiej. Po obejrzeniu bajki animowanej pt: „Polak Mały” wszyscy odśpiewali hymn Polski i rozpoczęły się zajęcia plastyczne. Klasa została podzielona na grupy, każda z grup otrzymała w formie puzzli Orła Białego do wyklejenia. Wszyscy wykonali prace doskonale, dla uwiecznienia tych pięknych prac zrobiono grupowe zdjęcia.

Pieśń Legionów Polskich we Włoszech powstała między 16 a 17 lipca 1797 roku w miejscowości Reggio, jej autorem był Józef Wybicki, jednak nie ma pewności kto skomponował muzykę. Znana już jako Mazurek Dąbrowskiego, pieśń towarzyszyła polskim żołnierzom podczas kampanii napoleońskiej, a potem w czasie powstania listopadowego. W połowie XIX wieku stał się inspiracją dla wielu innych pieśni o podobnym charakterze. Hymn Polski w obecnym brzmieniu został ustanowiony 26 lutego 1927 r.


Aktualności

Powiązane artykuły