Postawić krzyżyk na drzewie

Przez całą Polskę przelewa się dyskusja na temat wycinania drzew. Plaga ta dopadła już w ubiegłym roku również naszą, uzdrowiskową Gołdap. Burmistrz Gołdapi i jego urzędnicy rozpoczęli ten proceder dużo wcześniej niż inne władze w Polsce. Bezprecedensowym przykładem był wniosek burmistrza Gołdapi o pozbawienie statusu pomnika przyrody dębu rosnącego w centrum Gołdapi w celu jego wycięcia.

Podczas dyskusji na ten temat na forum Rady Miejskiej, ale też podczas spotkania z udziałem profesora Marka Siewniaka, ani burmistrz, ani inni urzędnicy nawet się nie zająknęli, że wniosków o wycinkę drzew jest dużo więcej. Uruchomiono między innymi procedurę wycięcia dalszych kilkudziesięciu drzew na placu Zwycięstwa oraz kilku starych drzew w okolicach gołdapskiej Biblioteki.

Chciałem dowiedzieć się jak uruchamia się mechanizm, który doprowadza do wycięcia starych drzew, a nie np. do ich leczenia, zabezpieczenia. Podczas wspomnianego wcześniej spotkania z prof. Markiem Siewniakiem, jeden z jego współpracowników powiedział, że wycięcie drzewa powinno być ostatecznością. W trybie udzielenia informacji publicznej otrzymałem dokumenty dotyczące wycinki wielu drzew na terenie miasta, ale przypadek planowanej wycinki drzew koło biblioteki wydaje się być charakterystyczny. Z otrzymanych pism wynika, że:

– 22 listopada 2016 r. – z up. burmistrza – zastępca burmistrza Gołdapi wystąpił do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wydanie zezwolenia na usunięcie 9 drzew przy ul. Partyzantów.
– 24 listopada 2016 r. – zastępca dyrektora OSIR, który jest gospodarzem terenu, prosi Urząd Miejski o usunięcie suchych gałęzi (!!!) drzew.
– 28 listopada 2016 r. – Konserwator wnioskuje o uzupełnienie wniosku o mapę z zaznaczonymi drzewami i proponowanymi nasadzeniami zastępczymi.
– 6 grudnia 2016 r. – Urząd Miejski wysyła uzupełnienia do Konserwatora.
– 14 grudnia 2016 r. – Konserwator wyznacza terminu oględzin terenu.
– 20 grudnia 2016 r. – oględziny drzew dokonane przez urzędniczkę Urzędu Miejskiego i przedstawicielkę Konserwatora. Przeprowadzone 20 grudnia oględziny i powstały po nich protokół oględzin mówi m.in. o tym, iż „drzewo nie posiada masy zielonej”, a przecież dotyczy to drzew liściastych.
– 5 stycznia 2017 r. – Konserwator wydaje zgodę na wniosek burmistrza Gołdapi o usunięcie 8 drzew, które w obwodzie mają od 182 do 278 cm, a jednocześnie akceptuje plan nasadzeń zastępczych w postaci 10 świerków wysokości 100-120 cm.
Tyle procedura.

Nasuwają się pytania:
– Dlaczego wniosek OSIR-u o usunięcie suchych gałęzi zmieniono na wycięcie drzew?
– Czy w odpowiedzialny sposób można dokonać 20 grudnia oględzin drzew liściastych?
– Dlaczego w miejsce starych, dużych drzew proponuje się posadzenie malutkich świerków?
– Dlaczego nie zaproponowano posadzenia w to miejsce drzew tego samego gatunku o wysokości co najmniej 4-6 metrów?
– Dlaczego planuje się wycięcie dalszych kilkudziesięciu drzew na placu Zwycięstwa i posadzenie w ich miejsce krzaków?

Pozostawiam te pytania Radnym Rady Miejskiej w Gołdapi i burmistrzowi Gołdapi. Mam nadzieje, że wspólnie z mieszkańcami wypracujecie państwo koncepcję ratowania starych drzew na terenie Gminy Gołdap.

Zbigniew Mieruński

Powiązane artykuły

19 komentarzy do “Postawić krzyżyk na drzewie

 1. Okdig

  Ciekawe czy Pan Mieruński wziąłby odpowiedzialność za swoje bezprecedensowe podejście gdyby ktòremuś z naszych dzieci z przedszkola spadło drzewo na głowę. Takie przypadki były np. Ełku. Pan Mieruński jest skrajnie nieodpowiedzialny.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. ANIA

   Skrajnie nieodpowiedzialny to jest obecny burmistrz Gołdapi. Jak można pozwolić na wycięcie drzew, które nie są wrogiem człowieka a jego przyjacielem. Drzewa są dla nas dla ludzi. Proszę pana burmistrza o opamiętanie się i zaprzestanie „wyrzynania” drzew. Proszę o nie zawalczyć, żeby mogły służyć przyszłym pokoleniom. Brawo panie Mieruński. Dziękuje że pan walczy o nasze dobro wspólne.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
  2. tak

   pierwszy komentarz jest sensowny, pozostałe to jakiś żart, to nie burmistrz ocenia i kieruje drzewa do wycinki,tylko osoba uprawniona, plac to nie puszcza gdzie drzewa mają dokonywać żywota legnąc same, będąc ściółką i odżywką dla kolejnych pokoleń drzew, więc należy eliminować stare ,umierające drzewa a w ich miejsce dokonywać nasadzeń nowych,logika.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
   1. NIE dla bezmyślnego niszczenia przyrody

    Tak jak napisano w tekście, to „burmistrz” jako instytucja odpowiada za ocenę i kierowanie do wycinki drzew, a tym samym uruchamia całą procedurę.
    Z dobrze poinformowanych źródeł wiem że osoba zajmująca się tym w naszym Urzędzie Gminy, a skierowana do oceny drzew, nie ma do tego żadnych uprawnień ani przygotowania. We wszystkim trzeba zachować zdrowy rozsądek i zatrudniać odpowiedzialnych ludzi, a nie „rżnąć” jak popadnie.

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...
 2. Dendrolog

  Drzewa są zdrowe, wymagają wyłącznie pielęgnacji, tzn. fachowego przycięcia, być może podparcia. Nie ma sensu ich wycinać. Nie zagrażają życiu i bezpieczeństwu pod warunkiem, że ktoś fachowo o nie będzie dbał!
  Tymczasem Luto ma gdzieś to jak wygląda to miasto i jak będzie wyglądać za 5, 10, 15 lat. Będzie wyłącznie beton i łyse place. A dym z komina będzie naszym dzieciom leciał prosto do płuc.

  Nie dajmy się więcej OSZUKIWAĆ przez LUTEGO!

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 3. Łęcka

  Planuje się wycięcie jeszcze kilkudziesięciu drzew na Placu Zwycięstwa? To tam jeszcze jakieś wtedy zostaną?

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 4. Ajay

  Chyba śnię! Wkrótce nie będzie żadnych drzew w Gołdapi i całym kraju jak tak dalej będą rąbać i piłować gdzie popadnie. Naprawdę świetne ustawy przyjmuje obecny rząd. Tylko aborcji nie ważcie się dokonać i wziąć pigułki „dzień po” , a reszta nie ważne. Kpina.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 5. Ewa

  Czy ktoś wie jakie kwalifikacje mają osoby „dokonujące oględzin drzew” i decydujące o wycinaniu drzew?

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. HAHAHAHAHAHA

   Jak można się łatwo domyślić są to albo dzieci albo rodzina albo znajomi radnego Dzienisa, Murzyna, Dutkowskieo, Wojtowicza, Dominiuka, Falińskiej lub znajomi Lutego.
   Bo takich „fachowców” w urzędzie, szkołach, PWiK, Domu Kutury i reszcie gminnych satelitów jest na pęczki.Oczywiście wszystko zgodnie z prawem i w myśl zasady „Teraz tylko wszystko zgodnie z prawem i bez znajomości” jak to było za Mirosa.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 6. Jesion

  Pan Mierunski chce tylko zbić sobie kapitał polityczny przed wyborami. Panie Mierunski dlaczego nie złożył Pan żadnego wniosku w budżecie obywatelskim. Miał Pan możliwość przeznaczenia 100 tysięcy złotych na drzewa, na zieleń itd. Dlaczego Pan i Panu podobni krzykacze( często z warszawskich blokowisk) tego nie zrobiliście ??? Dlaczego??? Bo jest Pan hipokrytą ??

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Brzoza

   U…. widzę że „Jesion” dobrze poinformowany, bo jakoś nie mogę oficjalnie znaleźć listy wniosków złożonych do budżetu obywatelskiego więc skąd „Jesion” wie? Pozdrawiam burmistrzu Luto.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
  2. artur

   Panie burmistrzu, to panu chodzi o zbicie kapitału politycznego przed kolejnymi wyborami.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 7. Anonim

  Tylko, co Pan Burmistrz i Jego Świta mogą wiedzieć o pielęgnacji?Ważne koryto.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 8. Jan Steć

  Podczas wczorajszego posiedzenia Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu, w wolnych wnioskach, mając na uwadze dość głośny protest społeczny, złożyłem wniosek o wstrzymanie wycinki drzew przy Bibliotece Publicznej i ponowną ocenę ich stanu przez wykwalifikowanych specjalistów (którzy nie będą oceniać „braku masy zielonej na liściastych drzewach w grudniu”!!!) , pomimo tego, że jest już oficjalna decyzja o ich wycięciu. Na mój wniosek odpowiedział od razu pan Burmistrz Tomasz Luto informując wszystkich, że już wcześniej polecił wstrzymać wykonanie tej decyzji i nakazał powtórne oględziny drzew. Jest więc nadzieja, że drzewa ocaleją.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Brzoza

   Właśnie chyba wczoraj wycięto 3 z 8 drzew przeznaczonych do wycinki, rosnące koło budynku Gimnazjum od strony boiska.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
   1. VcV

    Widać więc szacunek burmistrza dla swoich własnych słów.

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...
  2. ANIA

   Radny Steć to umie się podpiąć pod każdy temat. Tylko po to aby zaistnieć. Ble…

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
   1. Teresa

    Zdaniem Ani radny powinien zajmować się tylko swoim okręgiem? To jest radnym Gminy czy radnym swojej ulicy?

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...
    1. ANIA

     Zdaniem Ani,
     to radny Steć jest tam gdzie może ugrać coś sobie i to liczy się na każdej możliwej płaszczyźnie…

     Nikt jeszcze nie głosował.
     Please wait...