Michał Kajka i Marcin Giersz: obrońcy mowy polskiej – wieczornica w ZS Grabowo

W czwartek 16 lutego w naszej szkole miało miejsce ważne wydarzenie. Tego dnia odbyła się uroczysta wieczornica poświęcona życiu i twórczości dwóch Mazurów, którzy przez całe swe życiu dbali o język polski, walczyli o niego piórem. Przyszło im żyć w czasie, kiedy germanizacja Mazur nasilała się, język niemiecki wypierał język polski.

 

Michał Kajka, patron naszej szkoły podstawowej, urodził się pod koniec XIX wieku w Skomacku w powiecie ełckim. Większość życia spędził w Ogródku, gdzie pracował na roli, budował domy, całe zagrody. A przede wszystkim pisał po polsku pieśni, wiersze, powiastki, artykuły do mazurskiej prasy. Do końca życia pozostał wierny mowie rodzinnej.

Marcin Giersz przyszedł na świat na początku XIX wieku w Kowalkach, a do szkoły uczęszczał między innymi do Grabowa. Dorosłe życie związał z dzisiejszym Giżyckiem – dawnym Lec. Publicysta, pisarz, poeta starał się, by język polski przetrwał na Mazurach. Obaj bronili polskiej mowy.

Ze względu na dorobek Michała Kajki i Marcina Giersza, zasługi dla utrzymania mowy ojczystej postanowiliśmy przypomnieć ich sylwetki. Uczniowie ZS Grabowo przez kilka miesięcy zbierali informacje, czytali wiersze, wybierali teksty do recytacji, by wreszcie napisać scenariusz wieczornicy. Zaprosiliśmy mieszkańców Grabowa i okolic, by przedstawić efekty swojej pracy. Wieczornica miała uroczysty charakter, rozpoczęło ją odśpiewanie „Roty” – pięknej polskiej pieśni patriotycznej. Następnie uczniowie przedstawiali sylwetki poetów, pisarzy, recytowali wybrane wiersze. A wszystko to na tle pięknej dekoracji. Jednym z jej elementów były portrety Michała Kajki wykonane przez dzieci. Można też było obejrzeć tomiki wierszy, opracowania dotyczące obu obrońców mowy polskiej. Wszyscy goście otrzymali okolicznościowe zakładki.

Wszystkim, którzy znaleźli czas, by posłuchać o tych, którzy żyli przed nami na tych ziemiach, dziękujemy- księdzu proboszczowi Tadeuszowi Kuleszy, radnym: pani Janinie Pietrewicz, pani Krystynie Sadowskiej, panu Janowi Steciowi, panu Stanisławowi Wójtowiczowi; pani Halinie Wojtanis – dyrektor Biblioteki Publicznej w Gołdapi.

Wioletta Janik


Aktualności

Powiązane artykuły