Głosujemy na pomysły w ramach budżetu obywatelskiego!

Zapraszamy do głosowania na pomysły zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego. Szanowni Mieszkańcy, zdecydujcie!
Rozpoczęło się głosowanie na projekty złożone przez mieszkańców na budżet obywatelski. Do 24 stycznia wpłynęło osiem wniosków i wszystkie zakwalifikowały się do procedury głosowania.

 

Co to jest właściwie ten budżet obywatelski? Jest to procedura wskazywania przez mieszkańców gminy Gołdap projektów ważnych, z punktu widzenia społeczeństwa. Muszą się one wpisywać w zakres zadań własnych gminy. Następnie mieszkańcy podejmują decyzję poprzez głosowanie, który projekt należy zrealizować. W tym roku budżetowym, gmina przeznaczyła 100 tys. na budżet obywatelski.
Głosowanie już się rozpoczęło. Można to zrobić elektronicznie, poprzez stronę internetową Urzędu Miejskiego goldap.pl lub w tradycyjny, „papierowy” sposób – składając kartę do głosowania w urnie w Punkcie Obsługi Mieszkańca UM w Gołdapi (kartę można pobrać ze strony lub wypełnić na miejscu), do 13 marca 2017 r. Aby oddać ważny głos należy mieć ukończone 16 lat oraz być mieszkańcem gminy Gołdap. Osoby zameldowane mogą zagłosować elektronicznie, natomiast mieszkańcy niezameldowani – jedynie „papierowo”.
Oto krótkie opisy złożonych wniosków.

Pierwszym jest wniosek Andrzeja Tobolskiego pod nazwą „Lekarze specjaliści dla Gołdapian”. Idea jest taka, że kilku lekarzy specjalistów (w tym np. alergolog, kardiolog, laryngolog, dermatolog, pulmonolog) świadczyłoby swoje usługi w przychodni na ul. Słonecznej. W zakresie świadczeń przewidziane są badania pacjentów, analiza stanu zdrowia, ustalenia i kierowanie na ewentualne dalsze badania. Szacunkowy koszt to 100 tys. zł.

Drugi wniosek złożyli Jan Steć, Maciej Kordjak, Mariusz Gliński i jest to pomysł na „Siłownię zewnętrzną w centrum kulturalno-rekreacyjnym w Galwieciach”. W projekcie chodzi o zamontowanie zestawu siłowni zewnętrznej (dla dzieci i dorosłych), na terenie centrum kulturalno-rekreacyjnego we wsi Galwiecie. Mieszkańcy zadeklarowali, że samodzielnie zamontują urządzenia. Szacunkowy koszt to 29 999 zł.

Trzeci wniosek złożyło Gołdapskie Stowarzyszeni Pszczelarzy. Jest to „Utworzenie Centrum Aktywności Społecznej”. Chodzi tu o stworzenie miejsca spotkań (lokal na ul. Szkolnej 2A), podczas których uczestnicy wymienialiby się doświadczeniami, wiedzą oraz dobrymi praktykami w zakresie działalności lokalnej. Pozwoliłoby to wypracować pomysły i realizację projektów z myślą o społeczności lokalnej. Szacunkowy koszt to 100 tys. zł.

Czwarty wniosek złożyły Marta Zaporowska i Marta Dębowska. Ich pomysł to „Słoneczny plac zabaw w parku przy ulicy Kościuszki”. W ramach projektu zostaną wykonane takie prace jak przygotowanie terenu pod plac zabaw, zakup i montaż wyposażenia placu zabaw oraz urządzeń małej architektury. Szacunkowy koszt to 68 980 zł

Wnioskodawcami piątego projektu są Józef Wawrzyn, Stanisław Dzierwa, Zdzisław Jańczuk, Józef Łapiński oraz Stanisław Luty i jest to „Rozbudowa monitoringu w celu poprawy bezpieczeństwa”. W ramach projektu zaplanowana jest instalacja nowego serwera (obecny pracuje od roku i jest już wyeksploatowany), zamontowanie dwóch dodatkowych kamer w miejscach, które obecnie na mapie gołdapskiego monitoringu są „czarnym punktem” (jedna kamera na budynku należącym do Spółdzielni Mieszkaniowej, na skrzyżowaniu ulic Matejki i Mickiewicza, druga na bloku przy ul. Górnej, również własność Spółdzielni). Szacunkowy koszt to 100 tys. zł.

Szósty wniosek złożyła Janina Kazimiera Jeziorska-Konkol. Projekt „Estetyka miasta” przewiduje zagospodarowanie terenu przy ul. Paderewskiego 2 (wykonanie chodnika, trawnika, montaż ławek, koszy, posadzenie krzewów itp.). Szacunkowy koszt to 13 455 zł.

Siódmą propozycją jest „Park Outdoor Boxing Gym w Gołdapi” Damiana Szafrana. Jest to miejscem dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które posiada 12 niezależnych stanowisk treningowych (worki bokserskie, wiszące na metalowej konstrukcji). Szacunkowy koszt to 36 900 zł.

Ostatnią – ósmą propozycją, jest pomysł Haliny Wojtanis. Są to „Nowości wydawnicze w bibliotece”. Przewiduje on zakup nowości wydawniczych do Biblioteki Publicznej w Gołdapi (raz w miesiącu zakup 30szt książek, przez 12 miesięcy daje 360szt nowych książek). Szacunkowy koszt to 10 800 zł.

Decyzja należy do mieszkańców gminy Gołdap. Głos oddać można na maksymalnie trzy projekty. Głosowanie trwa do 13 marca 2017 roku. O tym, który wniosek otrzymał największe poparcie mieszkańców poinformujemy 20 marca.


Aktualności

Powiązane artykuły

38 komentarzy do “Głosujemy na pomysły w ramach budżetu obywatelskiego!

 1. Gal

  Polecam nr 2 na karcie do głosowania:
  „Siłownia zewnętrzna w centrum kulturalno-rekreacyjnym w Galwieciach” 🙂
  Jedyny projekt z terenów wiejskich naszej gminy…

  1. Prosto

   Warto wesprzeć ten projekt np. jako drugi czy trzeci też z tego powodu, że przy takim jak jest regulaminie wsie w tego typu głosowaniu nie mają żadnych szans. Nawet tak duża wieś jak Galwiecie z ponad 500 mieszkańcami nie ma szans z projektami z miasta które liczy ponad 13 000 mieszkańców. Ale to już temat na inną rozmowę…

  2. Gonia

   To nie projekt, bo jest oczywiste, że nie przejdzie – to kampania wyborcza państwa k.

   1. Paweł

    Może to jest kampania wyborcza państwa k., ale ten projekt nie przejdzie przede wszystkim dlatego, że jest projektem ze wsi, a wieś kilkusetosobowa nie ma żadnych szans w głosowaniu z kilkunastotysięcznym miastem, nawet jeśli głosować mogą tylko dorośli. Należy zastanowić się nad innym rozwiązaniem dla Budżetu Obywatelskiego. Wydaje się, że powinny być oddzielne kwoty dla projektów wiejskich i miejskich

    1. Piotr

     To napewno kampania wyborcza.

    2. Miś

     Jest pan egoistą. Proszę podać łączny koszt inwestycji skierowany do Galwieć i koszty jakie generują rocznie na utrzymanie obecnej infrastruktury, dotacje gminne itd. w przeliczeniu na mieszkańca. Kluczem inwestycyjnym pieniedzy do Galwieć jest za żyła sympatia radnego z byłym burmistrzem. Są wsie liczace około100 mieszkańców które od lat walczą o plac zabaw dla dzieci i wladza ma ich w nosie. Dowódami są protokoły z zebrań wiejskich.

     1. Irena od krów

      Miśiu, czy możesz tu podać łączny koszt inwestycji skierowany do Galwieć, ale w rozbiciu: za lata 1989-2010, i 2010-2016. Podpowiem, okaże się, że w tym pierwszym okresie do Galwieć trafiło niewiele albo prawie nic! Tak miało być cały czas? Czy Galwiecie cały czas miały być ciągle wsią popegerowską gdzie nic nigdy dobrego się nie wydarzy?

  3. Anna

   Galu! Pisząc ten komentarz pobłądziłeś. Galwiecie tuż przed naprawą swojej drogi i przy potrzebie rozbudowy szkoły nie mają dobrych notowań. Może chciałeś dobrze, ale tylko napsułeś.

 2. Jerzy

  Z zaprezentowanych projektów co najmniej 3 nie powinny być finansowane z tzw. budżetu obywatelskiego:

  1. „Lekarze specjaliści dla Gołdapian” – pomysł na sprowadzenie lekarzy specjalistów na jednorazowe wizyty za które płaci się im od 2000 do 3000 zł. Wnioskodawca nie określił co to znaczy „wizyta” – czy będzie to 3 czy 8 godzin pracy lekarza. Wydaje się że pomysłodawca chce realizować w ten sposób własne cele polityczne.

  2. „Utworzenie Centrum Aktywności Społecznej” – pomysł złożony przez Gołdapskie Stowarzyszeni Pszczelarzy w zasadzie polega na tym, że wyremontuje się siedzibę tego stowarzyszenia i zapłaci koordynatorowi.
  Koszt remontu – 68 500 zł
  Wynagrodzenie koordynatora – 24 000 zł – nie wiadomo za jaki czas ani jaka jest stawka np. za godzinę pracy?
  Wyposażenie – 7 000 zł
  Wydaje się że stowarzyszenie pomyliło konkurs – „budżet obywatelski” nie jest przeznaczony dla organizacji pozarządowych. Rozumiem że prezes stowarzyszenia – nie wymieniony we wniosku z nazwiska – chce zrobić kolejny skok na miejską kasę.

  3. „Nowości wydawnicze w bibliotece” – to także chyba pomyłka, gdyż nie jest to konkurs dla instytucji samorządowych. Pomysłodawca chyba powinien poszukać kasy na nowości wydawnicze gdzie indziej.

  Żaden z powyższych wniosków nie powinien być dopuszczony do głosowania po ocenie formalnej. Polecam to uwadze Komisji Rewizyjnej, która ostatnio odkryła nieprawidłowości w konkursie dla organizacji pozarządowych.

  1. ANIA

   Smutne, że Gołdapskie Stowarzyszenie Pszczelarzy nie ma swoich pomysłów tylko podbiera innym. Centrum Aktywności Społecznej w Gołdapi jest prowadzone od kilku lat przez Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny. Ciekawe czy prezes pszczelarzy będzie umiał spojrzeć w oczy członkom stowarzyszenia GFL po tym jak podebrał im pomysł. Dodatkowo dodam, że pomieszczenia, które chce wyremontować Gołdapskie Stowarzyszenie Pszczelarzy w ramach budżetu obywatelskiego są własnością Gołdapskiego Stowarzyszenia Pszczelarzy, a prezesem tego stowarzyszenia jest obecny radny A. Murzyn. I gdzie tu sprawiedliwość i transparentność?

   1. Sonny

    Ania ma rację, ale druga prawda jest też taka, że swój projekt mógł złożyć każdy, GFL również.

    1. ANIA

     Z tego co ja wiem to GFL właśnie realizuje taki projekt.

     1. Piotr

      To co robi gsp i gfl jest fajne i legalne. Odczepcie się od działań społeczników

     2. Sonny

      Rzeczywiście, tak jest. W takim razie to racja, że Pszczelarze nie powinni podbierać tematu.

   2. Piotr

    No a co w tym nietransparentnego? Nie napisałaś swego i czytać nie umie? Jest napisane czyje i co,nie? Umie czytać?

   3. Pilnuj siebie

    A czyją własnością jest gmina? Byłego dyrektora? Czy nowego? Czy może mieszkańców? Murzyn ma prawo chyba składać projekt, chyba że nie może nad nim głosować, ale to Murzyna pilnuj, a nie Mieruńskiego

    1. kinga

     To jest świństwo. Jeżeli GFL realizuje projekt od kilku lat a pszczelarze im podbierają ten pomysł i chcą pozyskać na ten cel pieniądze z budżetu obywatelskiego.

    2. Zbyszek Mieruński

     Mam prośbę żeby nie mieszać mnie do tej dyskusji i nie konfrontować z Andrzejem Murzynem. Faktem jest że organizacja którą kieruję, od 2008 roku prowadzi program o nazwie Centrum Wspierania Aktywności Społecznej w ramach którego wspiera działania innych organizacji pozarządowych i grup nieformalnych. Pomagaliśmy także dla Gołdapskiego Stowarzyszenia Pszczelarzy – prezes pszczelarzy na pewno to potwierdzi, cenimy także działania, które podejmują gołdapscy pszczelarze.

     Poza tym bardzo mnie cieszy fakt, że w Gołdapi jest realizowany budżet obywatelski, a nasza organizacja popiera takie działania w których to aktywni mieszkańcy mogą decydować o tym na co są wydawane gminne pieniądze.

  2. Piotr

   A jak radny Wawrzyn chce wygrać zabierając parafianom obywatelskie pieniądze?

 3. Mateusz

  Myślę, że jednym z najmniej wartościowych projektów jest projekt „Lekarze specjaliści dla Gołdapian”. Przede wszystkim dlatego, że nie jest projektem trwałym (wyda się przeznaczoną kwotę, pieniądze trafią po prostu do kieszeni lekarzy, którzy po prostu dostaną zapłatę za swoją pracę,) i tyle. Minie pewien okres, pieniądze się skończą i tyle z tego projektu. Uważam, że akurat ten projekt absolutnie nie powinien być brany pod uwagę w głosowaniu.

  1. Brygida

   Podobno autor tego projektu porozdawał listy do głosowania wśród gołdapskich lekarzy i jak ludzie są na wizycie to im się przy wypisaniu recepty proponuje złożenie podpisu pod tym projektem. Ciekawe czy to prawda? Jeśli tak to jest to zmuszanie ludzi do określonych zachowań i nie jest uczciwe.

 4. Wspieram Jerzego

  Projekt „Utworzenie Centrum aktywności Społecznej”? Dobrze Jerzy napisał – kolejny skok pszczelarza na publiczną kasę .

 5. Iza

  Poczekajmy co na to mieszkańcy,wszak to oni zadecydują .Myślę ,że Jerzemu i Mateuszowi nie bardzo odpowiada autor pomysłu .Opieka zdrowotna to ważne obowiązki gminy wobec nas a w/w panom życzę zdrowia.

 6. Kazio

  Juz odzywaja sie ci ktorzy chca kreowac zycie w miescie A jakie projekty zlozyli Jerzy i Mateusz Prosze pochwalcie sie Ja popieram projekt Tobolskiego i mysle ze ma duze szanse na wygranie w tym glosowamiu.Z tego co wiem to juz drugi prokekt tego Pana a pierwszy dot modernizacji stadionu sprzed 2 lat jest w realizacji.To tez byla polityka panowie ignoranci?

  1. Do Kazia

   Kaziu, wskaż momenty „polityczne” w tym co napisał Mateusz. Przecież w jego komentarzu są tylko oczywistości.

 7. Dzwon

  Niezłym projektem jest budowa słonecznego placu zabaw na Kościuszki. W tamtym rejonie takich miejsc jak na lekarstwo, przyda się.

 8. Piotr

  W Galwiecie tylko brakuje metra, lotniska i cyrku. Nie przesadzajmy z tą wyborczą klęską. Słabe notowania wynikają wyłącznie ze słabego radnego, chamski i naburmuszony, wręcz zarozumiały i butnym oraz niekompetentny z wybulajymi ambicjami oraz nieodpowiedniej postawie wobec wszystkich o odmiennym zdaniu. (w tym miejscu autor komentarza zamieścił nieprawdziwą informację, zatem nie została zamieszczona)

  1. Piter

   Analfabeto Piotrusiu, „kontr wywiadzie” pisze się razem! Jak już mielesz językiem to rób to chociaż zgodnie z zasadami języka polskiego.

   1. JanJan

    Nie zasady języka polskiego decydują na tym portalu redaktorów poetów obiektywnych. Tak samo komentarze osób zaangażowanych w deprawacje.

  2. Gonia

   Ale za to jaką Fabrykę tam mają… Cuda, panie, cuda czynią!

 9. Ciekawski

  Witam Mieszkańców miasta i gminy Gołdap. Pojawiła się fajna inicjatywa gdzie wspólnie możemy wybrać i utworzyć coś w naszym mieście. Przeglądając projekty nasuneło mi się kilka pytań np. Odnośnie projektu nr 1 Lekarze specjaliści dla gołdapian. Dlaczego koszt udostępnia lokalu wynosi aż 14 tyś.? Czy to jakiś żart? W co wyposażona jest ta przychodnia? Czy „specjaliści” którzy przyjadą do naszego pięknego miasta Gołdap przywiozą od razu ze sobą specjalistyczny sprzęt dzięki któremu postawią trafną diagnozę? Bo widzę gratyfikacja jest nie mała. Czy może przyjadą z patyczkami, latarką oraz słuchawkami? I będą próbowali stawiać diagnozy albo wystawiać skierowania gdzie i tak trzeba będzie się do nich udać. Moim zdaniem projekt bezsensowny. A gdzie są pieniążki z naszych składek? Czy lekarz w Polsce aż tak mało zarabia?. Nie polecam tego projektu. Kolejny projekt to utworzenie centrum aktywności społecznej. Czy tam przypadkiem nie ma błędu? Koordynator projektu ma dostać 24 tys.? Hahahahah przepraszam za co to? To teraz biorąc pod uwagę ceny firm budowlanych to starczy chociaż na pomalowanie ścian? ZGŁASZAM SIĘ NA TEGO KOORDYNATORA BO SZYBKA I DOBRA KASA JEST DO WYRWANIA. Ile czasu potrwa ten remont!!!!??? 2-3 miesiące to teraz proszę podzielić to na 24 tys. to ten koordynator ładnie zarobi. DRODZY MIESZKAŃCY GMINY I MIASTA GOŁDAP ZACHĘCAM DO GŁOSOWANIA NA PROJEKTY ZWIĄZANE Z AKTYWNOŚCIĄ FIZYCZNĄ I SPORTEM BO TO JAK WIDZĘ ZOSTANIE NA LATA I BĘDZIE OGÓLNIE DOSTĘPNE. A jeżeli aktywnie spędzać będziecie swój czas w gronie rodziny to oczywiście poprawi się nasz stan zdrowia i nie będą musieli przyjechać do Gołdapi „specjaliści” aż za takie pieniądze. Proszę jeszcze ponysłodawcę projektu numer 1 o publikację listy tych „specjalistów”. Pozdrawiam

 10. mieszkannnnniec

  Monitoring projekt porażka każdy wie że to jest bez sensu i już kilka przypadków w mieście pokazuje że nic na nim nie widać albo kamery nie działają

  Lekarze to wogole nie wiem kto chce na tym zarobić dobre pieniądze bo podane ceny kosmos, gdzie nasze pieniądze ze składek? hehe

  Siłownia w Galwieciach fajny pomysł, ma sens, przyrządy zostaną i dostępne dla wszystkich

  Utworzenie centrum WOW za co ten koordynator weźmie taką kasę? totalna porażka, pszczelarze chcą wyremontować budynek za naszą kasę. A słoik miodu będzie? Hehhehe

  Słoneczny plac zabaw… jakoś nie przemawia to do mnie… Kościuszki chcą sobie zrobić plac zabaw, nooo ok jest tego sporo w naszym mieście i kolejny… Jakoś nie przemawia

  Park Outdoor Boxing no coś ciekawego… jedyny projekt innowacyjny, fajnie. Jestem ciekaw

  Estetyka miasta fajnie, ma sens i warto. Ludzie przyjezdzajacy zwracają na to uwagę

  Nowości w bibliotece też jestem za mieszkańcy na tym skorzystają. Nowe pozycje i projekt nie duży finansowo

  Moje zdanie jest takie warto wybrać kilka małych projektów i takie na którym wszyscy zyskają bo już widzę ta kolejkę do tych specjalistów mało zarabjacych i te ich pomieszczenie za taką kasę. Ludzie wybierzcie mądrze. Pozdrawiam

 11. Kazio

  Do Kazia.Wszystko co nas otacza jest jedną wielką polityką,ochrona zdrowia i edukacja także.Trochę to wszystko słabo działa i na niskim poziomie skoro brakuje wiedzy na podstawowym poziomie. Komisja przeprowadziła procedury kwalifikacyjne , te projekty przeszły i są już poddane pod głosowanie a wasze komentarze są po prostu głupie Dla was nic się nie podoba a jad i obrzydzenie do każdej inicjatywy budzi obrzydzenie.Głupich nie sieją,jak chwasty rosną.Demokracja zaś ma to do siebie ,że zawistni głupcy również mają prawo komentować życie społeczne, Z głupotą jest jak z urodą, z tym człowiek się rodzi.

 12. Dama Pik

  Andrzej Murzyn załatwił już pewnie dotację z budżetu obywatelskiego. I nic nie zrobicie Lutemu, przecież zasady które sam ustalił już raz olał i przyznał Pszczelarzom kasę na bardzo mierny projekt. A taka kasa przed wyborami to jest kilkanaście głosów w najbliższych wyborach.

  Projekt dotyczący lekarzy jest niekompletny. Brakuje w nim ważnego elementu: „Terapia dla wnioskodawcy”. I tutaj pole do popisu miałby nie jeden specjalista. Ale ile z tego mogłoby powstać pożytku! Niejeden miałby gotowy materiał na doktorat, ba habilitację!

  Głosuję na projekt Damiana Szafrana i plac zabaw na ul Kościuszki. jedyne sensowne i rzeczywiście służące wszystkim mieszkańcom.

 13. ktoś

  W GALWIECIACH latarnie świecą jak oświetlony pas lotniska-gdzie oszczędności?A projekt nr 2 zamienić na miotły, grabie i kosze.Przystanek SZKOLNY we wsi to wizytówka..a ten wygląda strasznie.KOSZ pełen śmieci, „wiszące” z kosza męskie spodnie, masa niedopałków, śmieci , butelek- to wszystko w odległości 20 metrów od świetlicy, gdzie odbywają się huczne imprezy.Czy tego nie widzi radny, sołtys i mieszkańcy?”Siłownia zewnętrzna” to powinna być przy sprzątaniu tego terenu!!!

 14. Sanitariusz

  Mieszkańcy Galwieć nie mają żadnego wpływu na przepisy regulujące liczbę latarni i na ich świecenie. to nie zależy od nich, ani nie mogą włączyć ani wyłączyć oświetlenia. A cała reszta komentarza to prawda. Jest brudno przy przystanku, jest brudno w rowach i wewnątrz wsi. I nie wystarczają tu częste akcje sprzątająco – koszące kilku najbardziej myślących mieszkańców, niewielu innych w nich uczestniczy. Na to nie można jakoś widocznie poradzić, ludzie już tacy są, trudno ich zachęcić do działań społecznych. Ale tak jest nie tylko w Galwieciach. Inne miejscowości wiejskie tez nie grzeszą czystością. To jest problem ogólny.

  1. Gonia

   Czyn społeczny, o którym pewnie piszesz, nie jest tak medialny i chwytliwy jak impreza ze sztachetami i policją… A na takich zapewne zależy lokalnym radnym obecnym i jeszcze bardziej tym przyszłym :p

 15. GŁOSUJEMY

  Ja również oddaje głos na projekt Damiana Szafrana a tylko dlatego że bardzo fajny pomysł i jestem pod ogromnym wrażeniem jak ten młody człowiek działa.

  Co do reszty projektów nic ciekawego. Część nie powinna wogole być dopuszczona