Zimowe harce zuchów i harcerzy z „Dwójki”

Zuchy z Gromady Zuchowej „Leśne ptaki” oraz harcerze z 2 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Aves” spędzili 5 dni ferii zimowych w Żytkiejmach. W dniach 23-27 stycznia ich domem stał się budynek Szkoły Podstawowej w Żytkiejmach, a przesympatyczne panie ze Stowarzyszenia „Żytkiejmska Struga” zadbały o pełne brzuszki uczestników biwaku zimowego. Okazało się też niebawem, że panie te mają dobre układy z nimfami wodnymi i czarownicami, które zagościły na ognisku i zaproponowały dzieciom kilka zabaw.

Z panią Bożenką natomiast harcerze „wyczarowali” ze śmietany masełko, a z mleka – ser podpuszczkowy. Dzieci i młodzież spędzali czas aktywnie na świeżym powietrzu, wędrując po Puszczy Rominckiej z leśnikiem Marzanną Konieczny, penetrując okolice Żytkiejm z panią Elą Gumowską w poszukiwaniu ptaków oraz drzew i krzewów z owocami, pokonując quest uliczkami Żytkiejm i wykonując zadania przygotowane przez panią Annę Naruszewicz. W sali gimnastycznej grali w piłkę, przeciągali linę, bawili się z chustą animacyjną, natomiast w szkole pląsali, uczestniczyli w wielu zabawach ruchowych i francuskiej grze tematycznej. Każdy uczestnik wykonał swój niepowtarzalny wzór na koszulce okolicznościowej oraz ulepił kulkę pokarmu dla ptaków.

Warsztaty profilaktyczne uświadomiły zuchom i harcerzom, jak szkodliwe dla człowieka i jego otoczenia są papierosy i alkohol. Niektórzy podjęli próbę 24-godzinnego milczenia zdobywając sprawność szarej lilijki. Udało się to tylko trojgu harcerzom, Maćkowi, Natalce, Mikołajowi. Wieczorami odbywały się świeczkowiska z gawędą, Festiwal Piosenki Biwakowej, Przyrzeczenie Harcerskie, które złożyli bracia, Maciek i Filip. W ostatnim dniu uczestnicy biwaku zimowego obejrzeli trójstyk granic w Wisztyńcu oraz mosty w Stańczykach.

Organizatorem biwaku zimowego było Stowarzyszenie „Emerytowanych policjantów” w Gołdapi. Realizację zadania wsparli: Gmina Gołdap, Nadleśnictwo Gołdap, Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej w Gołdapi, Szkoła Podstawowa w Żytkiejmach, Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej, Stowarzyszenie „Żytkiejmska Struga” i wolontariuszka Adrianna Skarżyńska. Wszystkim serdecznie dziękujemy za pomoc!

Małgorzata Wojciechowska-Gutowska


Aktualności

Powiązane artykuły