Zapraszają na kolejną odsłonę wystawy „3 X GOŁDAP”

Dom Kultury w Gołdapi, pracownia fotografii „Gniazdo” zapraszają na kolejną odsłonę wystawy „3 X GOŁDAP”. Pierwsza edycja działania artystycznego pod tą nazwą miała miejsce pod koniec XX wieku i związana była z nowym wyzwaniem jaki niósł nowy wiek. Wystawa „3 X GOŁDAP” z roku 1999 prezentowała prace 3. autorów, którzy wtedy za swój najważniejszy język ekspresji uważali tradycyjną fotografię czarno-białą i fotografię cyfrową.

 

W katalogu wtedy pisałem:

(…) Wystawę „3 razy Gołdap” poświęcamy miejscu naszego urodzenia, zamieszkania i pracy, krainie o nieskażonej, witalnej przyrodzie, gdzie wysokie wzgórza, głębokie jary i doliny, przecina sieć strumieni, a ciche tafle jezior, zamglone bagna i torfowiska w sąsiedztwie dzikich puszcz i lasów, stanowią o tajemniczym – świetlistym pięknie tego regionu. Naszym przewodnikiem był czas i światło, które przez surowość klimatu i silnie zaznaczoną „północność” przyrody, przez efemeryczne niebo – odkrywało polodowcową harmonię krajobrazu, a odgłosy burzliwej historii materializowały się przybierając postać jaćwieskiego grodziska, zapomnianego cmentarza, nieczynnego nasypu, mostu czy wiaduktu wtopionego w jesienną ścianę lasu.

W pracowniach – nakarmione i uzbrojone oczy tworzyły obrazy. Nasycając się fotograficznością wybranych miejsc, łączyły je ze spalonym reliktowym drewnem, płótnem i woskiem.

Kiedy historyczna złożoność losów miasta w cyfrowych projekcjach komputera pokrywała się szaro-złocistą sepią starych fotografii, to kilka ostatnich dziesięcioleci włożonych w sen naszego dzieciństwa – tliło się wyblakłym echem peerelowskiego chaosu, a syzyfowy chichot po pegeerowskich ściernisk – zawisł w przydrożnych mgłach.

Nasze prace wyrastając z rzeczywistego pejzażu, zawierają pejzaż symboliczny; wywodząc się z fizyczności stają się metafizyczne (…)

Po 18. latach niech te słowa dalej towarzyszą twórcom, których największą inspiracją jest Gołdap i jego piękne okolice.

W roku 2017 swoje prace w Galerii K2 zaprezentuje 17 osób związanych z gołdapskim Domem Kultury i oprócz fotografii pokażą również rysunek i malarstwo.

Zapraszamy na otwarcie wystawy 2 lutego 2017 r. o godz. 18.00 do Galerii K2, ul. Krótka 2.

Powiązane artykuły