Informacja dla zatroskanych rodziców uczniów

Nad nami widmo reformy oświaty i likwidacji jednej placówki szkolnej w Gołdapi.
Od września zacznie się proces likwidacji gimnazjów. Dla Gołdapi może to oznaczać, że budynek gimnazjum, ogromnym kosztem przystosowany do potrzeb edukacyjnych, przestanie być szkołą. Może warto pomyśleć jak nie zmarnować takiego zasobu i jak przekuć to na polepszenie warunków kształcenia naszych dzieci. Do prawidłowego rozwoju potrzebna jest przestrzeń, podział na grupy, dobrze wyposażone pracownie przedmiotowe, możliwość samodzielnego wykonywania eksperymentów. Dla osób uzdolnionych artystycznie przydałyby się pracownie warsztatowe, sale prób i scena. Dla sportowców nowoczesny sprzęt.

 
Co zrobić, aby to stało się faktem? Otóż należałoby stworzyć zespół projektowy dla całej gminy, który co roku pozyskiwałby pieniądze z Funduszu Europejskiego i innych źródeł dla wszystkich szkół w gminie. Tych źródeł naprawdę nie brakuje. Już w tym roku w kwietniu będzie ogłoszony konkurs przez Urząd Marszałkowski w Olsztynie, w ramach którego gminy mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów pozwalających na realizację powyższych wizji. Gmina może zgłosić dowolną liczbę projektów, a więc nawet po jednym dla każdej szkoły. Dzięki projektom unijnym można sfinansować bardzo śmiałe przedsięwzięcia z najwyższą korzyścią dla naszych dzieci. Dofinansowanie wynosi 95% wartości projektu.

 
W każdej szkole jest osoba, która potrafi napisać wniosek konkursowy. Można by zebrać te osoby w zespół, aby wnioski te nawzajem się uzupełniały i wykorzystywały całą istniejącą infrastrukturę łącznie z budynkiem gimnazjum w Gołdapi i obecnymi zasobami wszystkich szkół. Można pomyśleć o szkolnictwie w Gołdapi całościowo, a nie z punku widzenia interesów poszczególnych szkół.

 
Zamknięcie budynku gimnazjum jest dla naszych dzieci najgorszym z możliwych rozwiązań. Wtedy to około 360 uczniów trzeba będzie rozdysponować po obecnych szkołach podstawowych. Trzeba dla nich wygospodarować w tych szkołach 12 dodatkowych pomieszczeń i będą to zwykłe klasy szkolne, a nie laboratoria ze stanowiskami do pracy eksperymentalnej dla 15 osobowych grup. Projekty edukacyjne, stawiające na nauczanie poprzez eksperyment, nie będą mogły się wtedy w żaden sposób urzeczywistnić. A przecież nasze dzieci na to zasługują. Szkoła, o której piszę nie jest mrzonką. W wielu krajach jest to standard od ubiegłego wieku.

 
Burmistrz Gołdapi powołał Komisję Oświatową, która ma zająć się wdrażaniem reformy w gminie Gołdap. W komisji tej zasiadają też rodzice. Najbliższe posiedzenie odbędzie się w czwartek 05 stycznia 2017 roku o godz. 13:00 w Urzędzie Miejskim. Może warto przekazać swoje stanowisko przedstawicielom rodziców w komisji lub postarać się o zaproszenie.

 
Urząd gminy uruchomił też adres mailowy, na który można wysyłać wnioski reformaoswiaty@goldap.pl
Mariola Zamojska


Aktualności

Powiązane artykuły

6 komentarzy do “Informacja dla zatroskanych rodziców uczniów

 1. Ela

  Burmistrz nie powołał żadnej Komisji Oświatowej, nie ma do tego uprawnień. Komisja zajmująca się sprawami oświaty (między innymi) jest od lat istniejącą jedną z Komisji Rady Miejskiej. Jej właściwa nazwa to – Komisja Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki. Pani Marioli Zamojskiej zapewne chodzi o zespół zadaniowy do spraw reformy oświatowej w Gminie Gołdap, powołany przez Burmistrza.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Mariola Z

   Dziękuję za zwrócenie uwagi.. W istocie chodziło mi o zespół zadaniowy do spraw reformy oświatowej w Gminie Gołdap. Przepraszam za tę nieścisłość w tekście.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 2. Jerzy

  Bardzo ciekawa koncepcja. Gołdap mogłaby stać się miejscem innowacyjnej edukacji z bardzo dobrym zapleczem do rozwoju młodzieży.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 3. Vghbc

  Pani Zamojska, a może trzeba by podziękować Panu burmistrzowi za bardzo dobrą koncepcję funkcjonowania oświaty przedstawioną dziś na spotkaniu przez burmistrza a nie szczuć na niego ludzi. I o jakiej likwidacji i czego Pani piszę ??? Ciekawe czy stać będzie Panią na przepraszam ??

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Ula

   Za co podziękować panu burmistrzowi? Za to, co wymyślili i zaproponowali przedstawiciele Gimnazjum z panią Dyrektor Kalinowską na czele? Ogarnij się, człowieku. Burmistrz po prostu przyjął to do wiadomości. Na pewno niczego nie prezentował.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 4. Anonim

  Do Vghbc
  A skad taka nienawisc i zero informacji w tym temacie? Skad taka wiadomosc, ze Pani Zamojska szczuje ludzi na burmistrza? Tego sie nie da czytac i interpretowac…O likwidacji jakiej szkoly ta Pani pisze??? No a jakiej? Pare razy powtorzyla o jaka szkole chodzi…prosze nauczyc sie czytac ze zrozumieniem, a nie pisac aby pisac, bo Vghbc ma taka dzis potrzebe!

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...